Aktualności
Badania
24 Lutego
Źródło: www.pollub.pl
Opublikowano: 2020-02-24

Stanowisko do ultradźwiękowych badań nieniszczących powstało na PL

Na Politechnice Lubelskiej powstało zautomatyzowane stanowisko do badania materiałów i konstrukcji metodami ultradźwiękowymi. Dzięki urządzeniu możliwe jest wykrywanie wad występujących na powierzchni i wewnątrz materiału, tj. pęknięć, korozji czy rozwarstwień. 

Autorem konstrukcji jest dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Pracował nad nim przez rok.

– Urządzenie może być stosowane w dowolnej gałęzi przemysłu, jednak przede wszystkim w przemyśle lotniczym, maszynowym, stoczniowym, metalurgicznym, w motoryzacji i medycynie. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie konieczne są innowacyjne metody i urządzenia diagnostyczne o wysokiej efektywności wykrywania oraz wymiarowania wad produkcyjnych i eksploatacyjnych – mówi twórca rozwiązania.

Zautomatyzowane stanowisko do ultradźwiękowych badań nieniszczących wieloprzetwornikową techniką przejścia pozwala tworzyć precyzyjne obrazy i przekroje badanych obiektów z oznaczonymi skalą barw obszarami w materiale, które uległy uszkodzeniu, korozji, wtrąceniu czy zmianom geometrii.

– Jedną z największych zalet stanowiska jest możliwość wysokoefektywnego badania materiałów złożonych strukturalnie, np. materiałów warstwowych, laminatów metalowo-włóknistych, cechujących się dużym tłumieniem fal dźwiękowych i generowaniem wielu odbić wtórnych niemożliwych do filtrowania oraz geometrycznie, np. obiektów cechujących się licznymi krzywiznami, w tym nieregularnymi, posiadających kieszenie/wybrania, nity, spoiny/napoiny – wyjaśnia dr Jakubczak.

Urządzenie posiada również inne korzyści. Można na nim prowadzić badania:

  • nieniszczące – nie zmieniają stanu struktury badanych obiektów,
  • objętościowe – umożliwiają badania całej objętości badanych materiałów,
  • jakościowe – umożliwiają ocenę rodzaju uszkodzenia,
  • ilościowe – umożliwiają precyzyjne lokalizowanie i wymiarowanie defektów lub wymiarowanie detali (np. grubość, głębokość otworów itp.),
  • niewrażliwe na niejednorodność strukturalną badanych materiałów.

Urządzenie było testowane we współpracy z PZL Mielec w ramach programu INNOLOT.

źródło: PL

Dyskusja (0 komentarzy)