Na Politechnice Lubelskiej powstało zautomatyzowane stanowisko do badania materiałów i konstrukcji metodami ultradźwiękowymi. Dzięki urządzeniu możliwe jest wykrywanie wad występujących na powierzchni i wewnątrz materiału, tj. pęknięć, korozji czy rozwarstwień.
Autorem konstrukcji jest dr inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Pracował nad nim przez rok.
– Urządzenie może być stosowane w dowolnej gałęzi przemysłu, jednak przede wszystkim w przemyśle lotniczym, maszynowym, stoczniowym, metalurgicznym, w motoryzacji i medycynie. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie konieczne są innowacyjne metody i urządzenia diagnostyczne o wysokiej efektywności wykrywania oraz wymiarowania wad produkcyjnych i eksploatacyjnych – mówi twórca rozwiązania.
Zautomatyzowane stanowisko do ultradźwiękowych badań nieniszczących wieloprzetwornikową techniką przejścia pozwala tworzyć precyzyjne obrazy i przekroje badanych obiektów z oznaczonymi skalą barw obszarami w materiale, które uległy uszkodzeniu, korozji, wtrąceniu czy zmianom geometrii.
– Jedną z największych zalet stanowiska jest możliwość wysokoefektywnego badania materiałów złożonych strukturalnie, np. materiałów warstwowych, laminatów metalowo-włóknistych, cechujących się dużym tłumieniem fal dźwiękowych i generowaniem wielu odbić wtórnych niemożliwych do filtrowania oraz geometrycznie, np. obiektów cechujących się licznymi krzywiznami, w tym nieregularnymi, posiadających kieszenie/wybrania, nity, spoiny/napoiny – wyjaśnia dr Jakubczak.
Urządzenie posiada również inne korzyści. Można na nim prowadzić badania:
Urządzenie było testowane we współpracy z PZL Mielec w ramach programu INNOLOT.
źródło: PL