Do tej pory wydawało się, że stare komórki nowotworowe już się nie dzielą. Okazuje się jednak, że potrafią znienacka utworzyć kilkanaście komórek potomnych, co powoduje wznowienie choroby. Potwierdziły to badania dr Haliny Waś z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która wraz z zespołem prowadziła badania na komórkach raka jelita grubego i glejaka. Okazało się, że stara komórka nowotworowa dzieli się w nietypowy sposób, który może sprzyjać wznowie choroby.
Do tej pory wydawało się, że stare komórki nowotworowe już się nie dzielą. Okazuje się jednak, że potrafią znienacka utworzyć kilkanaście komórek potomnych, co powoduje wznowienie choroby. Potwierdziły to badania dr Haliny Waś z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która wraz z zespołem prowadziła badania na komórkach raka jelita grubego i glejaka. Okazało się, że stara komórka nowotworowa dzieli się w nietypowy sposób, który może sprzyjać wznowie choroby. z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która wraz z zespołem prowadziła badania na komórkach raka jelita grubego i glejaka. Okazało się, że stara komórka nowotworowa dzieli się w nietypowy sposób, który może sprzyjać wznowie choroby.
Starzenie się komórek nowotworowych jest efektem chemioterapii czy radioterapii i powoduje, że komórki nowotworowe przestają się namnażać. Do tej pory starzenie komórkowe było procesem nieco pomijanym, ponieważ lekarze skupiali się na zabijaniu komórek nowotworowych. Czasem jednak terapia nie sięga w głąb guza i zabija komórki jedynie na jego powierzchni, a te w głębi tylko obezwładnia. To właśnie one są źródłem wznowy choroby.
– Chemioterapia to miecz obosieczny – uszkadza również komórki zdrowe pacjenta. Dlatego starzenie, które uzyskuje się stosując niższe dawki leków, mogłoby być bezpieczniejszą wersją terapii. Komórki nowotworowe przestają się dzielić, a zatem rozwój choroby jest wstrzymany, a pacjent doświadcza mniejszych efektów ubocznych. Brzmi dobrze, prawda? Niestety, najnowsze badania – w tym nasze – wskazują, że te stare komórki mogę się jednak podzielić i w ten sposób przyczynić do nawrotu choroby – mówi dr Waś.
JK
(Źródło: PAP Nauka w Polsce)