Aktualności
Badania
30 Stycznia
Fot. Maciej Taczała
Opublikowano: 2024-01-30

Statek ZUT oczyszcza wody ze śmieci

Statek do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych i przybrzeżnych zaprojektowali wspólnie z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nad prototypem jednostki pracowali przez ponad 2 lata.

Współpraca badaczy Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT z firmą ALUMARE sp. z o.o. rozpoczęła się w 2021 roku. Zespołem kierował prof. Maciej Taczała, dziekan WTMiT. Po ponad dwóch latach prac, we wrześniu ubiegłego roku, jednostkę postawiono na wodzie do testów stateczności.

Powstały prototyp przeznaczony jest do zbierania i usuwania pływających odpadów w portach, marinach, drogach wodnych i innych wodach zamkniętych. Jednostka może zebrać 2 tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. Napędzana jest elektrycznie, osiąga prędkość kilku węzłów. Mechanizm podnoszenia odpadów z powierzchni (lub tuż spod niej) działa podobnie do koparki – oparty jest na siłownikach. Statek wyposażony jest w mechanizm do zbierania odpadów, ale też ich przechowywania i usuwania z pokładu do obszaru składowania – na lądzie lub np. statku czy barce.

Kadłub stworzono w konfiguracji katamarana, czyli pary pontonów połączonych platformą, z napędem elektrycznym. Konstrukcję kadłuba i nadbudówki wykonano z aluminium. Prototyp jest własnością firmy ALUMARE, która zdecyduje teraz o jego dalszym przeznaczeniu.

Emilia Kujawa, źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)