Aktualności
Badania
27 Grudnia
Źródło: Koło Naukowe Elektroników AGH
Opublikowano: 2018-12-27

Studenci AGH budują symulator lotniczy

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej budują symulator lotniczy „Aviator AGH”. Konstrukcja typu full-flight z ruchomą kabiną oraz wbudowanym kokpitem z przełącznikami i systemami audiowizualnymi będzie w pełni oddawać wrażenia wizualne i motoryczne, jakich podczas lotów doświadczają sterujący samolotem piloci.

Symulator ma jak najwierniej odwzorowywać wygląd i możliwości techniczne Cessny 172SP (mały samolot pasażerski) z systemem nawigacji G1000. W modularnym systemie każde urządzenie (np. autopilot, moduł radia, panel przełączników) będzie posiadało osobny system elektroniczny. Wszystkie moduły zostaną z kolei połączone magistralą CAN, zaś jeden z nich, pełniący rolę mostka, komunikować będzie się z symulatorem Flight Simulator X poprzez wirtualny port szeregowy oraz dedykowane oprogramowanie korzystające z bibliotek SimConnect. Dodatkowo będzie istniała możliwość podłączenia modułów bezpośrednio do komputera, także w roli joysticka HID.

Wykonane prototypowe moduły elektroniczne przystosowane są pod uruchomiony już montaż maszynowy. Trwają także prace nad oprogramowaniem modułów oraz oprogramowaniem komunikacyjnym. W najbliższym czasie planowane są zakupy sprzętu komputerowego, montaż systemu wizyjnego oraz wykonanie fizycznych elementów kontrolno-sterujących (panele przełączników, wyświetlacze). Powstaje także konstrukcja mechaniczna całego kokpitu.

Pomysłodawcami projektu są studenci należący do Koła Naukowego Elektroników AGH przy Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji: mgr inż. Piotr Rzeszut (prace nad symulatorem zaczął jeszcze jako student, obecnie jest doktorantem), inż. Grzegorz Gajoch, mgr. inż. Mateusz Zapart i mgr inż. Bartłomiej Flak. Przy projektowaniu i doborze elementów mechanicznych pomagali studenci z Koła Naukowego „Volt” przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Z kolei członkowie Koła Naukowego Konstrukcji Militarnych „Adamantium” przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki pracowali nad konstrukcją pod monitory, a teraz finalizują budowę kokpitu.

Dzięki odpowiedniemu montażowi konstrukcji, którą można przenieść w dowolne miejsce i ponownie złożyć, symulator będzie prezentowany podczas wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, jak Noc Naukowców czy Festiwal Nauki w Krakowie. Każdy chętny wzniesie się w przestworza bez konieczności wsiadania na pokład prawdziwego samolotu, spojrzy na świat z lotu ptaka, poczuje się jak pilot i spróbuje sił za sterami samolotu. Studenci planują także pokazać symulator na corocznym pikniku lotniczym w Krakowie. Symulacja lotu w „Aviatorze AGH” znalazła się w programie tegorocznej Nocy Naukowców w Krakowie oraz na liście licytowanych atrakcji podczas akcji Święta Dzieciom w AGH 2018.

Oprócz działań promujących uczelnię, projekt posłuży również celom dydaktycznym – umożliwi studentom wykonywanie ćwiczeń z projektowania elektroniki czy testowania systemów komunikacji.

Warto przypomnieć, że w zorganizowanym przez Instytut Lotnictwa w Warszawie wydarzeniu EDC Hackathon 2018 zespół „Aviator AGH” najlepiej poradził sobie z konkursowym zadaniem polegającym na złożeniu w pełni funkcjonującego kokpitu do symulatora lotów X-Plane 11 Flight Simulator w taki sposób, aby wirtualna Cessna 172SP wzbiła się w powietrze. Studiujący w AGH miłośnicy lotnictwa myślą już nad złożeniem symulatora lotów szybowcowych.

Źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)