Aktualności
Badania
14 Maja
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2021-05-14

Studenci AGH opracowują biomechaniczną protezę przyszłości

Nad biomechaniczną protezą palców dłoni dla pacjentów po amputacjach urazowych pracują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki produkcji opartej na technologii druku 3D model będzie tani, łatwy do wymiany i dostępny dla każdego potrzebującego.

Urazowa utrata palców dłoni wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności kończyny i niesie za sobą wiele niedogodności w życiu codziennym, a nierzadko także problemy psychiczne związane z poczuciem wykluczenia. Nad protezą przyszłości – wytrzymałą, ruchomą, funkcjonalną, a przede wszystkim spersonalizowaną – pracują studenci Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skupieni w Kole Naukowym Metaloznawców. Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint ma przynieść pomoc pacjentom po amputacjach urazowych jednego lub dwóch paliczków.

Swój projekt realizują kompleksowo: od modelowania i konstrukcji, przez produkcję (wydruk), po testowanie. Opracowali już cztery prototypy protez. W pierwszym z nich, o nazwie alfa, dźwignie wykonane są z metalu, natomiast paliczki z polimeru. Następnie powstały dwa modele wprowadzające modyfikacje z mocowaniem dźwigni. Obecnie rozwijany jest prototyp coco – proteza dla palców z ubytkiem dwóch paliczków, osadzana na kikucie za pomocą opaski zaciskowej.

W trakcie prac studenci wykorzystują najlepsze oprogramowanie i korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego. Wybrane elementy protez drukowane są z proszków metali. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne poprawienie własności mechanicznych protezy oraz przedłużenie czasu eksploatacji części. Wykonano kilka wariantów protezy. Po przeprowadzeniu testów najlepsze rozwiązania zostaną wprowadzone w końcowym modelu. W planach jest przetestowanie finalnego prototypu na wyselekcjonowanej grupie pacjentów przez zespół lekarski z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Naszym celem jest skonstruowanie funkcjonalnej mechanicznej protezy palca z wykorzystaniem technik druku 3D. Chcemy, aby nasze protezy pomogły w powrocie do możliwie pełnej sprawności osobom po urazowych utratach palców dłoni. Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D, w tym drukarek FDM. Nasz projekt ma charakter niekomercyjny – zależy nam na możliwie szerokiej dostępności projektowanych protez – mówią autorzy projektu: Monika Cupiał (koordynator), Filip Kaczmarczyk, Jan Gorczowski oraz Łukasz Chudy, studiujący na AGH inżynierię materiałową.

Projekt Pomocna Dłoń AGH – FingerPrint realizowany jest w ramach Koła Naukowego Metaloznawców, którym opiekuje się dr inż. Grzegorz Cempura, adiunkt w Katedrze Metaloznawstwa i Metalurgii Proszków oraz pracownik Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej AGH. FingerPrint uzyskał dofinansowanie w konkursie „Grant Rektora 2021”, a najnowszy prototyp protezy zakwalifikował się do finału tegorocznej edycji Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS w kategorii life upgrade.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)