Aktualności
Badania
28 Sierpnia
Źródło: www.pk.edu.pl
Opublikowano: 2024-08-28

Studenci Politechniki Krakowskiej pracują nad metodą leczenia łuszczycy

Nad nową metodą leczenia mającą na celu skuteczniejsze łagodzenie objawów łuszczycy pracują studenci Politechniki Krakowskiej. Chcą zastosować biomateriały hydrożelowe zintegrowane z lekami, które docelowo mają spełniać rolę opatrunków medycznych.

Łuszczyca jest uporczywą i złożoną chorobą autoimmunologiczną, charakteryzującą się szybką nadprodukcją komórek skóry, a co za tym idzie złuszczonymi, swędzącymi, suchymi i czerwonymi plamami na skórze. Według The National Psoriasis Foundation dotyka ona około 125 milionów ludzi. Nie da się jej wyleczyć całkowicie i trwale, a terapia polega na łagodzeniu objawów, zapobieganiu nasileniom i nawrotom.

W ostatnich dekadach nastąpił rozwój nowych metod leczenia mających na celu skuteczniejsze łagodzenie objawów tej choroby. Nad jedną z nich pracują studenci z Politechniki Krakowskiej. W ramach Koła Naukowego Chemii i Technologii Organicznej sprawdzają metodę opartą na zastosowaniu biomateriałów hydrożelowych zintegrowanych z lekami, które docelowo powinny spełniać rolę opatrunków medycznych, a więc chronić pacjentów przed urazami mechanicznymi skóry i wydłużać działanie podawanych miejscowo leków.

Biomateriały badane na liniach komórkowych łuszczycy 3D zawierają substancje czynne wpływające na różnicowanie i proliferację skóry oraz substancje przeciwzapalne i przeciwświądowe, zmniejszające stan zapalny i tłumiące odpowiedź immunologiczną w obszarach skóry dotkniętych chorobą, a co za tym idzie zmniejszające swędzenie, zaczerwienienie i dyskomfort – wyjaśnia dr hab. inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Katedry Chemii i Technologii Organicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej.

Badaczka przekonuje, że otrzymywane formulacje mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w leczeniu miejscowym łuszczycy, ale również w przypadku trudno gojących się ran, oparzeń czy innych chorób dermatologicznych. Są projektowane tak, aby zapewnić wilgotne środowisko, które sprzyja gojeniu i regeneracji skóry, a także łagodzić objawy, takie jak swędzenie i pieczenie, jednocześnie chroniąc dotkniętą skórę przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Pozwalają na bezpośrednie dostarczenie leku do obszarów skóry dotkniętych zmianą oraz jego kontrolowane uwalnianie przez określony czas.

Projekt pt. „Opracowanie modelu badawczego dla wybranych formulacji hybrydowych względem linii komórkowych Psoriasis 3D” został wyłoniony w tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez politechniczne laboratorium innowacji – FutureLab PK.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)