Aktualności
Badania
28 Czerwca
Źródło: BZB UAS
Opublikowano: 2019-06-28

Studenci PWr skonstruowali pierwszy w Polsce komercyjny samolot pionowego startu

Innowacyjny samolot przeznaczony do monitorowania obszarów rolnych, leśnych oraz krajobrazu zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Wrocławskiej. To pierwsza w Polsce tego typu maszyna do wykorzystania w celach komercyjnych.

W czwartek, 27 czerwca, na lotnisku w Szymanowie koło Wrocławia zaprezentowano wyniki projektu wartego prawie 2 mln zł, realizowanego od września 2017 roku przez spółkę BZB UAS; prace badawcze prowadził Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia. Głównym celem było opracowanie innowacyjnego systemu powietrznego typu VTOL (pionowego startu i lądowania) służącego do monitorowania obszarów rolnych, leśnych oraz krajobrazu, który pozwoli na wykonywanie 3-godzinnych misji lotniczych. Celem badawczym natomiast – uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat oceny stanu roślinności z wykorzystaniem statku powietrznego wyposażonego w kamerę multispektralną.

Prace prowadzone były dwutorowo. Zaprojektowano cały system, m.in. samolot, elektronikę, która znajdującą się w jego wnętrzu oraz stację bazową. W kolejnych miesiącach przeprowadzano kilka serii testów opracowanych rozwiązań. Strukturę poszycia statku stanowi kompozyt. Konstrukcja została poddana obliczeniom numerycznym oraz badaniom wytrzymałościowym, zbadano również kompatybilność elektromagnetyczną. Jednocześnie prowadzono wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym badania rolniczo-przyrodnicze, na wytworzonych wcześniej przez spółkę samolotach wyposażonych w kamerę multispektralną. Badano stan drzew, warzyw oraz zbóż w województwach: dolnośląskim i opolskim. Sprawdzano korelację między wskazaniami czujników a tradycyjnymi metodami pobierania danych. W rezultacie poprzez ekoSKY możliwe stało się  określenie stan rozwoju roślin i zastosowanie w rolnictwie zmiennego nawożenie – gdyż do map stworzonych przez system przypisywana jest geopozycja – a ta wgrana w postaci mapy do ciągnika rolniczego wskazuje miejsca braków nawozu i umożliwia odpowiednie dawkowanie potrzebnych mikroelementów/makroelementów.

System będzie komercjalizowany i pozwoli na wprowadzenie znacznych oszczędności w produkcji roślin, a także przyczyni się do ochrony środowiska. Stworzyli go studenci Politechniki Wrocławskiej: Jan Byrtek i Kacper Budnik. Dwa lata temu razem z Pawłem Zdanowiczem założyli firmę BZB UAS, która zajęła się budową dronów oraz bezzałogowych systemów latających. Wcześniej z sukcesami działali w Akademickim Klubie Lotniczym PWr, a ich samoloty bezzałogowe wygrywały medale na prestiżowych zawodach w USA.

Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 2 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – 1,5 mln zł.

Źródło: PWr, BZB UAS

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)