Aktualności
Badania
08 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-08

Studenci tworzą nowatorskie fotele i nową żywność

Linia innowacyjnej żywności i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne wpływające na zwiększenie funkcjonalności foteli biurowych – to projekty, nad którymi pracować będą studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na ich realizację otrzymali z Ministerstwa Edukacji i Nauki blisko 130 tys. zł.

W drugiej edycji ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” wyłoniono 106 projektów na łączną kwotę blisko 5,8 mln zł. Wśród laureatów znaleźli się także studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Koło Naukowe Technologów Żywności dostało prawie 70 tys. zł na opracowanie i komercjalizację nowych rozwiązań dla żywności w kontekście zrównoważonej gospodarki. W ramach projektu zostanie opracowana linia innowacyjnej żywności o nowych cechach użytkowych i wartości odżywczej. Rezultatem będzie pozyskanie nowej wiedzy z zakresu możliwości wykorzystania produktów ubocznych przetwórstwa owoców dla wydajniejszej zasobowo gospodarki oraz potencjału wzbogacania ich w nowe składniki prozdrowotne dla zastosowania w ukierunkowanej dietoterapii konsumentów. Członkowie koła, działającego na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, będą mieli możliwość prowadzenia badań naukowych, jak i uczestnictwa w procesie transferu technologii opracowanych produktów przy wsparciu Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Z kolei Koło Naukowe Projektantów Mebli na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna zajmie się opracowaniem i komercjalizacją rozwiązania wielopunktowego dopasowania geometrii fotela biurowego. Głównym celem projektu jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które wpłyną na zwiększenie funkcjonalności powierzchni użytkowej foteli biurowych. Mają zapewnić znacznie ulepszone dopasowanie do ciała użytkownika i stymulować korektę złej postawy ciała podczas pracy. Szczególna uwaga zostanie poświęcona analizie obecnego stanu techniki oraz analizie stosowanych w tej chwili rozwiązań określanych jako ergonomiczne. Poprawa komfortu użytkowania ukierunkowana będzie na zastosowanie wielopunktowej i wielostrefowej regulacji dopasowania geometrii powierzchni siedziska, oparcia i podłokietnika pod indywidualne potrzeby użytkownika, w tym użytkownika ze specjalnymi potrzebami. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł.

Iwona Cieślik, źródło: UPP

 

Dyskusja (0 komentarzy)