Aktualności
Badania
19 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-01-19

Student PRz opracowuje system skracający drogę startową samolotów

System skracający drogę startową w samolotach pasażerskich opracowuje student Politechniki Rzeszowskiej. Jego pomysł może wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu samolotu.

Zwiększenie bezpieczeństwa samolotów na płycie lotniska oraz poprawa wydajności procedury startu – to główne cele systemu, nad którym pracuje Piotr Bieńkowski, pochodzący ze Słupska student pierwszego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Opracowywany przez niego system Smart TOGA pozwala na automatyzację procedury startu samolotów pasażerskich. Może dzięki temu wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa podczas startu.

Od 4 lat latam na symulatorach, a obecnie je buduję. Pewnego dnia pilot w dużej europejskiej linii opowiedział mi o problemie, jakim jest startowanie pełnym Boeingiem 737 z małych lotnisk w Grecji. To właśnie wtedy postanowiłem opracować system Smart TOGA, którego koncepcję przetestowałem na symulatorze – tłumaczy Piotr Bieńkowski.

Projekt opracowany przez studenta Politechniki Rzeszowskiej może zwiększyć bezpieczeństwo startu, skrócić jego drogę, wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. ludzkiego błędu i odciążyć pilotów w krytycznej fazie lotu.

Te czynności, które dotychczas wykonywał człowiek, mogą być zautomatyzowane dzięki systemowi
Smart TOGA. Ponadto moje rozwiązanie zwiększa dokładność ustawień niektórych parametrów, co jest jego dodatkowym atutem – wyjaśnia Piotr Bieńkowski.

Systemem mogą być zainteresowane m.in. linie lotnicze oraz producenci samolotów i awioniki. Smart TOGA został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku Podkarpackiego Centrum Innowacyjności ProtoLab w Rzeszowie.

źródło: PRz

Dyskusja (0 komentarzy)