Aktualności
Badania
11 Lipca
Źródło: Freepik
Opublikowano: 2023-07-11

Synchroniczne dudnienia nie pomagają

Powszechnie wykorzystywane bodźce dźwiękowe, które z założenia mają stymulować procesy poznawcze, w rzeczywistości je osłabiają – udowodnili naukowcy z Centrum Neuronauki Poznawczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyniki ich badań ukazały się w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Przez dwa lata prof. Michał Klichowski i dr Agnieszka Kruszwicka (neuropedagodzy z Wydziału Studiów Edukacyjnych) oraz prof. Andrzej Wicher i prof. Roman Gołębiewski (akustycy z Katedry Akustyki Wydziału Fizyki) realizowali w naturalnych warunkach eksperyment, który wykazał, że dźwięki, które z założenia mają stymulować mózg, przynoszą odwrotny efekt do zamierzonego – zamiast pomagać w wykonywaniu zadań poznawczych, dramatycznie osłabiają poznawczą efektywność.

Na platformach typu YouTube są tysiące nagrań z akustycznymi bodźcami wykorzystywanymi w celu usprawniania procesów poznawczych. Niezwykle popularne są tzw. binaural beats, czyli synchroniczne dudnienia. W dużym uproszczeniu, taka forma stymulacji mózgu polega na dostarczaniu do każdego z uszu dźwięków tonalnych o różnych częstotliwościach, które na skutek wzajemnego oddziaływania wywołują wrażenie dudnień dwuusznych. Częstotliwości są tak dobrane, by ich różnica odzwierciedlała pożądaną częstotliwość fal mózgu. Ludzie na całym świecie słuchają tak przygotowanych nagrań we własnych domach, gdy się uczą lub gdy wykonują inne aktywności poznawcze – tłumaczy prof. Michał Klichowski, dyrektor Centrum Neuronauki Poznawczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W ramach eksperymentu 1000 osób wykonywało trudne zadania poznawcze we własnym domu, w niektórych przypadkach słuchając określonych dźwięków. Były to różne dźwięki, np. muzyka, szum, ale też właśnie binaural beats. Okazało się, że słuchanie tych ostatnich istotnie pogarszało wyniki tych zadań.

To pierwsze badanie dotyczące wykorzystywania w warunkach domowych binaural beats. Pokazuje ono, że samodzielne aplikowanie sobie binaural beats może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak sugerują naukowcy, może to być efekt źle dobranych częstotliwości lub zbyt długiego czasu ekspozycji. Jest także możliwe, że za takim odwróconym efektem binaural beats stoi neuronalny mechanizm, który nie jest jeszcze poznany. Naukowcy z Centrum Neuronauki Poznawczej postawili kilka hipotez. Jedna z nich wskazuje, że binaural beats niejako interferują z falami mózgowymi i obniżają ich częstotliwość, przez co aktywność mózgu jest niedostosowana do realizowanego zadania.

Druga hipoteza odnosi się do faktu, że większość naszych codziennych zadań poznawczych jest bardzo zróżnicowanych, więc w trakcie ich wykonywania nie jest wskazane modulowanie tylko jednej częstotliwości. Binaural beats tym samym mogą czasowo blokować częstotliwości fal mózgowych, które są właściwe dla wykonania danego fragmentu zadania – mówi prof. Michał Klichowski.

Artykuł z wynikami badań został właśnie opublikowany w czasopiśmie Scientific Reports,

źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)