Aktualności
Badania
05 Listopada
Źródło: www.zu.p.lodz.pl
Opublikowano: 2020-11-05

System nawigacji ukryty w kołnierzu

Studenci i naukowcy z Politechniki Łódzkiej, we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, opracowali system nawigacji dla pieszych niedowidzących, z wykorzystaniem wibroaktywnego sprzężenia zwrotnego na szyi. 

Wynalazek zaprojektowany przez studentów koła UbiCOMP działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz pracowników tego Instytutu, to urządzenie z dziedziny komunikacji człowieka z komputerem. Został stworzony z myślą o poruszających się pieszo osobach niewidomych i niedowidzących. Innowacyjne podejście do problemu polega na wykorzystaniu zmysłu dotyku szyi jako kanału przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Użycie wibracji jako sposobu komunikacji jest nowym rozwiązaniem w systemach elektroniki osobistej i systemów wsparcia. Najważniejszym elementem urządzenia jest kołnierz wibracyjny wykonany z oddychającej tkaniny sportowej, w którym rozmieszczono maleńkie siłowniki wibracyjne, stosownie do preferencji użytkownika.

– Kołnierz koduje kierunki geograficzne oraz proste manewry na krótkie impulsy wibracyjne odczuwane przez noszącą go na szyi osobę – tłumaczy inż. Mikołaj Woźniak z zespołu projektowego. – Kołnierz, który jest bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler, łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps. Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Dzięki naszemu rozwiązaniu osoba niedowidząca do poruszania się nie angażuje słuchu – kluczowego dla niej w odbieraniu świata zewnętrznego, a jedynie odczuwa delikatne bodźce pojawiające się w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością. Impulsy są wykonywane przez maleńkie silniki wibracyjne, w odpowiednich odstępach czasu lub w momentach, wymagających wykonania manewru.

Innowacyjny system nawigacji został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Na niedawnej Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS jego twórcy – inż. Mikołaj Woźniak, mgr inż. Julia Dominiak, Adam Lewczuk, dr hab. inż. Krzysztof Grudzień, prof. PŁ, dr inż. Zbigniew Chaniecki, dr inż. Adam Rylski, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, zostali nagrodzeni złotym medalem.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)