Szczątki dunkleosteusów – ogromnych, dewońskich ryb pancernych odnaleziono w miejscowości Płucki w gminie Łagów (Świętokrzyskie). To jeden z największych morskich drapieżników w historii życia na Ziemi – powiedział dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, odkrywca reliktów.
– To pierwsze znalezisko dotyczące dunkleosteusa w Europie, co do którego nie ma żadnych wątpliwości – podkreślił dr Piotr Szrek podczas konferencji prasowej w Łagowie. Dodał, że to efekt 20-letnich prac paleontologicznych prowadzonych na terenie gminy.
W miejscowości Płucki odkryto szczątki trzech dunkleosteusów. – Głowa największego miała ponad 60 cm długości, a cały okaz od sześciu do nawet siedmiu metrów. Najbardziej kompletny jest dunkleosteus pięciometrowy, którego zachowało się około 40% szkieletu – powiedział dr Szrek.
Wiek znaleziska uczony szacuje na około 370 mln lat. Dodał, że dewońskie ryby pancerne to jedne z największych morskich drapieżników w historii Ziemi. – To pierwszy kręgowiec, który osiągnął bardzo duże rozmiary i był drapieżnikiem na szczycie piramidy pokarmowej w morzu dewońskim. Po osiągnięciu kilkumetrowych rozmiarów nie miał w wodzie zbyt wielu wrogów. To on był królem polowania” – powiedział PAP dr Szrek.
Ryby tego gatunku osiągały od kilkunastu centymetrów do nawet 20 metrów długości. Są to jednak dane szacunkowe. – Przypuszcza się, że mogły osiągać takie rozmiary, bo szczątki tych największych osobników są bardzo niekompletne. W Cleveland w stanie Ohio znajdują się okazy, których wielkość szacuje się na około 10 metrów. Jednak moim zdaniem osobnik znaleziony w Polsce jest największy z tych udokumentowanych – poinformował pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
Szczątki dewońskiej ryby znalezionej w woj. świętokrzyskim będzie można oglądać pod koniec lutego na wystawie czasowej w Muzeum Geologicznym w Warszawie.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce