Aktualności
Badania
25 Lutego
Opublikowano: 2020-02-25

Szczepionka przeciw miażdżycy

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Macieja Banacha, kierownika Zakładu Nadciśnienia Tętniczego UM w Łodzi, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, wspólnie z uczonymi z Mashhad University of Medical Sciences w Iranie prowadzą badania nad szczepionką przeciw miażdżycy.

Szczepionka wykorzystuje mechanizm tworzenia przeciwciał. Preparat będzie dostarczany przez nanoliposomy, na których powierzchni jest umieszczana toksyna tężcowa związana z białkiem PCSK9, które bierze udział w metabolizmie cholesterolu. Zespół opracował autorską metodę, która polega na tym, że przeciwciała wytworzone po podaniu szczepionki hamują syntezę i stężenie PCSK9 oraz jego wiązanie z receptorem dla cholesterolu LDL-R. Tym samym receptor może wiązać się z cholesterolem LDL i ponownie wracać na powierzchnię hepatocytu, nie ulegając degradacji, co następuje, jeśli jest związany z białkiem PCSK9.

Szczepionka będzie podawana kilkakrotnie, po pierwszej dawce, w określonych odstępach czasowych podawane będą dwie lub trzy kolejne. W tej sposób osiągnie się długotrwały efekt obniżenia stężenia cholesterolu. Na jej pojawienie się na rynku musimy jeszcze poczekać, na razie przeprowadzono udane próby na zwierzętach.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)