Aktualności
Badania
16 Marca
Fot. arch. prywatne
Opublikowano: 2019-03-16

Sztuczna inteligencja w służbie prawa

Założenia teoretyczne pierwszego na świecie systemu sztucznej inteligencji aktywnie wspierającego pracę prawników opracowano w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. 

„System of Artificial Legal Intelligence (SalIN)” ma być oprogramowaniem, które będzie w stanie zastąpić prawnika w znacznej części jego intelektualnej pracy. Dla przykładu, system samodzielnie odtworzy stan prawny, przeanalizuje sytuację klienta kancelarii oraz zaproponuje rozwiązanie danego problemu prawnego. To wszystko będzie się działo bez udziału człowieka. Na końcowym etapie prawnik zadecyduje, które rozwiązanie zaproponowane przez sztuczną inteligencję wybrać. Co więcej, oprogramowanie będzie przystosowane do automatycznego przetwarzania różnych typów dokumentów – przede wszystkim aktów normatywnych oraz orzecznictwa, ale też np. decyzji urzędowych czy nawet dorobku doktryny prawniczej. Autorem pomysłu jest mgr Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego.

– Interesuje mnie mechanizm powstawania prawa i to wszystko, co na prawo wpływa. Także w kontekście jego późniejszego funkcjonowania – tłumaczy.

Jak mówi, na rynku funkcjonują już rozmaite wyszukiwarki i prawnicze bazy danych, ale problem w tym, że  pozwalają one jedynie odnaleźć dokumenty dotyczące jakiejś kategorii spraw czy określonej problematyki, nie dokonując ich zaawansowanej analizy.

– Mój cel to nauczyć komputer rozumieć treści prawnicze, oceniać ich przydatność. W efekcie SalIN pomagałby swoim użytkownikom trafnie interpretować prawo i podejmować właściwe działania czy decyzje – wyjawia mgr Stępniak.

Tworząc założenia systemu, uwzględniał możliwości dostępnych na rynku narzędzi informatycznych. Kolejnym etapem prac będzie stworzenie konkretnych, autorskich rozwiązań – algorytmów i programów. Ma nadzieję, że uda mu się pozyskać na to środki.

– Jest już gotowy wniosek o grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli uda mi się zdobyć dofinansowanie, powstanie interdyscyplinarny zespół złożony z informatyków i prawników. Ci pierwsi zajmą się techniczną stroną systemu, a drudzy – będą uczyć system prawniczego „rozumowania”. Docelowo SalIN byłby udostępniony w internecie online, co umożliwiłoby jego bieżącą aktualizację – tłumaczy, dodając, że prace nad stworzeniem gotowego systemu potrwałyby około 3 lat.

Mgr Kamil Stępniak jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Pisze pracę doktorską na temat partycypacji społecznej w Szwajcarii pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Kryszenia, prof. UwB.

Źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)