Aktualności
Badania
28 Czerwca
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2023-06-28

Sztuczna inteligencja wesprze psychiatrów i młodych pacjentów

Opracowanie innowacyjnego systemu wsparcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych opartego na algorytmach sztucznej inteligencji w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży – to cel projektu „Mentalio”, nad którym prace rozpoczęto w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

„Mentalio” to pierwszy tego typu projekt, który pozwoli wykorzystać sztuczną inteligencję w celu dogłębnej oceny stanów psychicznych i emocjonalnych pacjentów. W przyszłości może stać się istotnym wsparciem decyzyjnym dla psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, a w efekcie usprawnić cały system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W badaniu weźmie udział prawie 1500 pacjentów w wieku 13–21 lat, a także ich rodzice i opiekunowie.

Będąc rodzicem nie jest łatwo ocenić, jak bardzo i jak szybko nasze dziecko potrzebuje pomocy psychiatry czy psychoterapeuty. Podobnie trudna bywa decyzja, kiedy psycholog czy psychoterapeuta powinien skierować dziecko na pilną konsultację do szpitala. Podejście oparte na sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza, może być jednak istotnym wsparciem w procesie planowania leczenia – przekonuje dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W ramach badania klinicznego zespół za Szpitala Uniwersyteckiego opracuje autorskie kwestionariusze przeznaczone zarówno dla rodziców, jak i pacjentów oraz specjalistów. System „Mentalio”, po wprowadzeniu danych z ankiet, będzie sugerował klinicyście nie tylko prawdopodobne diagnozy, ale również zalecenia dotyczące wyboru skutecznej ścieżki diagnostycznej. Sam algorytm sztucznej inteligencji będzie bazować na grafowej technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw. Pozwoli to na konstruowanie wniosków pomimo często niepełnych zestawów informacji przekazywanych przez pacjentów czy ich rodziców, którzy nie zawsze są pewni swoich odczuć.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od dawna bierze udział w badaniach klinicznych praktycznie we wszystkich specjalizacjach medycznych. Tym razem zdecydowaliśmy się współtworzyć projekt w ramach psychiatrii. Wszystko to w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie usprawnienia działań w tym zakresie, zwłaszcza w obrębie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jeżeli możemy wykorzystać nowoczesne technologie do efektywnej pomocy naszym obecnym i przyszłym pacjentom, to dlaczego nie mielibyśmy podjąć takiego wyzwania – zapewnia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Projekt realizowany będzie do grudnia 2025 roku, a nad przebiegiem prac i ostatecznym kształtem czuwać będą również konsultanci naukowi m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Docelowo system „Mentalio” będzie mógł być wykorzystywany nie tylko w placówkach opieki stacjonarnej czy ambulatoryjnej, ale również przez lekarzy pierwszego kontaktu, szkolnych pedagogów czy nawet przez samych rodziców.

źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)