Aktualności
Badania
13 Grudnia
Źródło: www.tu.kielce.pl
Opublikowano: 2021-12-13

Sztuczne słońce w Kielcach

Na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach zaświeciło… sztuczne słońce. Dzięki nowoczesnemu symulatorowi naukowcy będą mogli prowadzić badania nad panelami fotowoltaicznymi.

Zaawansowane systemy technologiczne pozwalają w warunkach laboratoryjnych wytworzyć promieniowanie, które wiernie odzwierciedla działanie naturalnego słońca. W całej Polsce są trzy takie urządzenia. Ale to o największej mocy zaświeciło właśnie na Politechnice Świętokrzyskiej. Na całym świecie pracuje ich zaledwie kilkanaście, m.in. w Czechach, Niemczech, Francji, Kanadzie. Przyjechało do Kielc z Holandii. Inwestycja pochłonęła 1,3 mln zł. Dzięki specjalistycznej aparaturze można przetestować wydajność urządzeń solarnych, takich jak kolektory i ogniwa słoneczne, które coraz chętniej wykorzystywane są do produkcji czystej energii.

Symulator pomoże nam wykonywać badania ogniw fotowoltaicznych, zarówno nowych, które producenci dopiero chcą wprowadzić na rynek, jak i tych, które już są użytkowane, a użytkownicy chcą sprawdzić, czy już nadają się do wymiany, czy jeszcze pracują efektywnie – wyjaśnia prof. Ewa Zender-Świercz.

Prof. Tomasz Kozłowski, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki na Politechnice Świętokrzyskiej dodaje, że na rynku pojawiają się nowe rodzaje paneli fotowoltaicznych. Wyzwaniem dla technologów jest np. poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji. Wszystkie kwestie związane z udoskonalaniem paneli mogą być realizowane właśnie przy użyciu sztucznego Słońca. Posłuży ono nie tylko naukowcom, ale także studentom kierunków związanych z energetyką i odnawialnymi źródłami energii.

Urządzenie zostało zakupione w ramach projektu CENWIS, czyli Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji. To jednostka Politechniki Świętokrzyskiej oferująca usługi technologiczne dla przedsiębiorców poszukujących wsparcia eksperckiego w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i wdrażaniu innowacji. Prowadzone są tu między innymi badania nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią w zakresie np. produkcji implantów medycznych, a także poszukiwaniem ekologicznych i efektywnych sposobów pozyskiwania energii oraz w zakresie testowania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w technologiach niskoemisyjnych. Laboratoria CENWIS wyposażono w najnowocześniejsze dostępne na rynku światowym technologie dla poszczególnych branż i dziedzin.

MK, źródło: PŚk
Dyskusja (0 komentarzy)