Aktualności
Badania
17 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-01-17

Ten sam produkt, a jednak inny

System do kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów na podstawie opinii zebranych w internecie tworzą naukowcy z Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej. Na realizację projektu otrzymali z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju blisko 5 mln zł.

Projekt ma na celu stworzenie systemu, który posłuży do pozyskiwania i analizy opinii na temat różnego typu produktów. Na ich podstawie zostaną wytypowane potencjalne wyroby o podwójnej jakości, czyli takie, które sprzedawane są na różnych rynkach europejskich pod tą samą nazwą, ale różnią się jakością. Takie artykuły będą następnie kierowane do badań laboratoryjnych. System obejmie źródła internetowe, takie jak strony www, media społecznościowe, serwisy aukcyjne, e-sklepy.

Analiza rynku wykazała, że wykorzystanie opinii dostępnych w popularnych serwisach jest ograniczone prawnie. W związku z tym, konieczne jest przygotowanie autorskiego modułu umożliwiającego przeprowadzanie badań opinii użytkowników o jakości wybranych produktów – przekonuje kierująca projektem dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda z Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

Biorą w nim udział także: firma Kodegenix oraz Instytut Informatyki Politechniki Warszawskiej. Nowatorskim rozwiązaniem tworzonego przez konsorcjum systemu SALUS jest opracowanie internetowego modułu umożliwiającego ciągłe i planowane pozyskiwanie opinii, wykorzystywanych w komponencie sztucznej inteligencji do typowania produktów do badań laboratoryjnych. Nowy system pozwoli na obniżenie kosztów procesu kontroli jakości oraz przeciwdziała problemowi podwójnej jakości produktów.

Proponowane oprogramowanie bazować będzie na technologii blockchain i sztucznej inteligencji, które zapewniają liczne korzyści. Technologia blockchain pozwala na decentralizację systemów oraz czyni je bardziej niezawodnymi i bezpiecznymi dzięki dystrybucji procesu zarządzania. Umożliwia także kontrolowane udostępnianie danych zewnętrznym podmiotom, co pozwoli na tworzenie niezależnego oprogramowania wykorzystującego dostępne w blockchainie dane. Mechanizmy sztucznej inteligencji umożliwiają automatyzację i niezależność procesów gromadzenia i analizy danych.

System przeznaczony będzie dla instytucji odpowiedzialnych za kontrolę jakości i ochronę konsumentów. Umożliwi tym instytucjom prowadzenie efektywnej współpracy i dzielenie się wynikami swojej pracy, co pozwoli z kolei na lepszą kontrolę jakości produktów, poprawę świadomości konsumentów oraz rozwój niezależnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję i technologię blockchain.

Istotną z perspektywy użytkownika cechą systemu SALUS będzie obsługa kilku języków, w których mogą pojawić się opinie i dane o wybranych produktach – dodaje dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda.

Istniejące rozwiązania dotyczą w większości języka angielskiego, podczas gdy podstawowym językiem proponowanego rozwiązania będzie język polski. Jednakże, wykrycie problemu podwójnej jakości wymaga badania danych o produktach nie tylko z różnorodnych źródeł krajowych, ale również z międzynarodowych, w związku z czym system będzie obsługiwał co najmniej dwa języki obce: angielski i niemiecki. Pozwoli to na przeprowadzenie porównania opinii z różnych krajów i wykrycie wszelkich anomalii.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane kwotą blisko 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)