Aktualności
Badania
15 Lutego
Zdalnie sterowany pojazd podwodny Głuptak. Fot.: Politechnika Gdańska.
Opublikowano: 2022-02-15

TUKAN wykryje miny morskie

Nowy, podwodny, półautonomiczny pojazd o kryptonimie TUKAN służący do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych powstanie na Politechnice Gdańskiej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało na ten cel ponad 8,6 mln zł. 

To nie będzie pierwszy tego typu wynalazek na koncie naukowców z Politechniki Gdańskiej. Wcześniej opracowali m.in. system obrony przeciwminowej „Ukwiał”, wykorzystywany na okrętach Marynarki Wojennej RP od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, czy zdalnie sterowany pojazd podwodny służący do wykrywania i niszczenia min „Głuptak”.

Najnowszy projekt dotyczy procesu wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich oraz improwizowanych środków wybuchowych z wykorzystaniem pojazdów podwodnych sterowanych zdalnie i automatycznie. Pojazd rozpoznawczy będzie przystosowany do wodowania z nawodnych platform załogowych oraz nawodnych platform bezzałogowych sterowanych zdalnie – drogą radiową. Przedsięwzięcie będzie realizowane na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Dzięki grantowi NCBR będziemy mogli kontynuować prace badawcze w zakresie systemów podwodnych, efektem których będzie pojazd o zupełnie nowych możliwościach niż dotychczasowe, w tym m.in. system OPM Głuptak, będący już na uzbrojeniu Marynarki Wojennej – podkreśla mgr inż. Natalia Jasiewicz, konstruktor Laboratorium Techniki Głębinowej.

Środki w wysokości ponad 8,6 mln zł zostaną przeznaczone na budowę prototypu pojazdu umożliwiającego bezzałogowe wykonywanie zadań obrony przeciwminowej OPM, a zwłaszcza rozpoznanie i identyfikację obiektów minopodobnych (MILCO). W ramach zwiększenia możliwości operacyjnych pojazd zostanie wyposażony w wyspecjalizowane sensory i oprogramowanie, zapewniające wykrywanie takich obiektów. Celem prac zespołu badawczego jest ponadto powiększenie zasięgu oraz odporności na narażenia mechaniczne, a także zapewnienie wysokiego stopnia automatyzacji sterowania ruchem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jego realizacja potrwa trzy lata.

MK, źródło: PG

 

Dyskusja (0 komentarzy)