Aktualności
Badania
09 Lutego
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2021-02-09

Uczeni sprawdzą, jak i kiedy zaczyna się rak w komórkach

Jak w komórkach zaczyna się rozwijać nowotwór? Chcą to sprawdzić naukowcy z trzech uczelni, badając tkanki w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie.

Zespół badawczy, który tworzą naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi pionierskie badania tkanek z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego.

Naszym celem jest sprawdzenie, jak zachowuje się tlen w komórkach rakowych. Podstawą rozwoju raka, jego naciekania i powstania przerzutów, jest zawartość tlenu w komórkach. Jego ilości nie można zbadać w sposób fizyczny, ale jest to możliwie pośrednio poprzez monitorowanie zmian w wartościowości żelaza. Urządzenie, które umożliwi nam monitorowanie tych zmian i ich analizę, znajduje się właśnie w Centrum SOLARIS – wyjaśnia kierownik zespołu dr Jarosław Paluch z Kliniki Laryngologii Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Jak dodaje prof. Iwona Niedzielska, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej SUM, na razie badania nie przełożą się na leczenie pacjentów, ale nie wyklucza, że w przyszłości tak się stanie.

Naszym zamiarem jest sprawdzenie, w jakich warunkach, pod wpływem jakich czynników komórka zdrowa staje się komórką nowotworową – wyjaśnia .

W kolejnym etapie naukowcy chcą skorzystać z badań na najnowocześniejszym kriomikroskopie elektronowym (Cryo-EM) do badań mrożonych preparatów. Zamierzają sprawdzić, jak zachowują się białka w komórkach nowotworowych. Badania tlenu i białek uzupełniają się i pozwolą na wyciągnięcie wniosków dotyczących mechanizmu powstawania nowotworów.

Centrum SOLARIS to ośrodek badań prowadzonych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Promieniowanie to, zwane również światłem synchrotronowym, jest wytwarzane w synchrotronie, do którego dołączane są linie badawcze ze stanowiskami pomiarowymi. Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim naukowcy mogą badać zarówno skład badanej substancji, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może bowiem przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz.

Synchrotrony otworzyły zupełnie nowe możliwości badawcze. Dzięki nim można przeprowadzić analizy, które dotychczas dla badaczy były niedostępne. Synchrotrony pozwalają również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne.

źródło: Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)