Aktualności
Badania
01 Lutego
Źródło: www.medexpress.pl
Opublikowano: 2018-02-01

Uczona z GUMed współautorką pracy w „The Lancet”

Dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska z Klinki Neurologii Rozwojowej GUMed jest jednym z autorów pracy pt. Cannabidiol in patients with seizures associated with Lennox-Gastaut syndrome (GWPCARE4): a randomized, double-blind, placebo-controlled chase 3 trial, która ukazała się w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”.

Publikacja jest wynikiem współpracy ekspertów zajmujących się leczeniem lekoopornej padaczki. W badaniu wzięły udział ośrodki ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Dr hab. Mazurkiewicz-Bełdzińska jest jedynym europejskim autorem tej pracy, co potwierdza jej wkład w gromadzenie, analizę i interpretację danych. Uzyskane wyniki pozwoliły na potwierdzenie skuteczności kannabidiolu w terapii dodanej u pacjentów z rozpoznanym zespołem Lennoxa-Gastauta.

Opublikowana w „The Lancet” praca omawia wyniki ściśle kontrolowanego badania 3 fazy, oceniającego skuteczność terapii dodanej kannabidiolem jako nowego leku przeciwpadaczkowego w dawce 20 mg/kg u 171 pacjentów chorujących na zespół Lennoxa-Gastaut. W badaniu wykazano redukcję liczby napadów upadków u pacjentów przyjmujących lek.

Zastosowany w omawianej pracy preparat jest lekiem, który powstał na bazie marihuany, ale przeszedł wszystkie etapy badań klinicznych, dopuszczających go do stosowania w badaniach 3 fazy. Autorzy pracy zaznaczają, że konieczne są dalsze badania, zwłaszcza obserwacje długoterminowe, które będą mogły potwierdzić utrzymywanie się efektu leczenia i poszerzenie wiedzy na temat profilu bezpieczeństwa tego leku.

 

Jk

(źródło: GUM)

Dyskusja (0 komentarzy)