Aktualności
Badania
06 Maja
Źródło: www.us.edu.pl
Opublikowano: 2020-05-06

Udoskonalone płetwy do pływania

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i Krakowie oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zaprojektowali udoskonalone płetwy do pływania. Rozwiązanie objęte zostało ochroną na mocy certyfikatu przyznanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Płetwy są wykonane ze specjalnego materiału przyjaznego dla skóry człowieka, o dodatkowych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, co ma szczególne znaczenie na basenach czy wypożyczalniach sprzętu pływackiego. Zaprojektowany został również ich kształt. Są lżejsze, nieco krótsze i jednocześnie szersze od standardowych, co z kolei sprawia, że nie obciążają aż tak bardzo stawu kolanowego.

– Zależało nam na tym, aby płetwy, pełniąc swoje podstawowe funkcje, były jednocześnie bardziej przyjazne dla naszego organizmu. Jestem pasjonatem pływania, uczę ludzi tego sportu, wiedziałem więc, jakich rozwiązań szukamy. Do współpracy dołączyli znakomici eksperci z kilku innych uczelni. Wspólnie opracowaliśmy model, opierając się na naszej wiedzy i doświadczeniu – mówi dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ, współautor wynalazku, który pracuje także na AWF-ie w Katowicach w Katedrze Sportów Indywidualnych. – Ten wynalazek jest więc przykładem łączenia kilku moich zainteresowań – dodaje.

Z udoskonalonych płetw będą mogli korzystać nie tylko profesjonalni pływacy i nurkowie, lecz również osoby uczące się, ale także ci, którzy wykorzystują płetwy podczas rehabilitacji w wodzie.

Nad wynalazkiem pracowali naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ i Jadwiga Gabor przy współudziale dr. hab. Arkadiusza Stanuli, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dr. hab. Andrzeja Ostrowskiego, prof. AWF, dr. hab. Tadeusza Ambrożego, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz doc. dr. Aleksandra Skaliya z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

źródło: UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)