Aktualności
Badania
04 Września
Źródło: www.wu.po.opole.pl
Opublikowano: 2023-09-04

Unikatowe laboratorium PO rozszerza działalność o profilaktykę

Politechnika Opolska planuje rozszerzyć działalność laboratorium niestabilności stawu skokowego. To jedyne w Europie takie laboratorium, które oprócz badań naukowych będzie zajmowało się również profilaktyką.

Skręcenie stawu skokowo-goleniowego potocznie bywa określane jako skręcenie kostki. To najpowszechniejszy uraz, który u uprawniających regularnie sport często wiąże się z nawrotem w ciągu roku. Prawdopodobieństwo nawrotu wynosi prawie 30%. Ale już w przypadku osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka, jak m.in. koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną czy biegi terenowe, ryzyko to wzrasta do 85%. Niestety, ten powszechnie występujący uraz często bagatelizowany.

Ponad dwa lata temu na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej otwarto jedyne w Europie i drugie na świecie – po Illinois State University – laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego. Naukowcy na specjalnie zaprojektowanej bieżni analizują patomechanizmy stojące za rozwojem przewlekłej niestabilności tego fragmentu układu kostno-stawowego u człowieka. Na wyposażeniu pracowni jest najnowocześniejsza aparatura, m.in. elektromiograf (EMG), który rejestruje aktywność mięśniową; elektrogoniometry, pozwalające na ocenę, jak zachowuje się staw w konkretnym momencie; miometr, który określa właściwości mechaniczne tkanek miękkich; platformy umożliwiające ocenę stabilności posturalnej, czyli równowagi. Do analiz wykorzystywane są też badania wibroartrograficzne pozwalające na ocenę jakości ruchu w stawie. Ponadto zakupiono superszybkie kamery, które rejestrują każdą minimalną zmianę w czasie ruchu. Teraz uczelnia chce rozszerzyć działalność laboratorium również o profilaktykę.

Skutki powtarzających się skręceń istotnie ograniczają podejmowanie aktywności fizycznej i zawodowej, a u sportowców przyczyniają się do przedwczesnego zakończenia kariery, wpływają również na jakość aktywności codziennej. Stąd też, poza aspektami medycznymi, problem ma również wymiar społeczny i ekonomiczny, ponieważ wiąże się ze znacznymi kosztami opieki zdrowotnej i absencji, np. w szkole, treningach i pracy – tłumaczy prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Laboratorium badania skręceń stawów skokowych to nie jedyna inicjatywa naukowców Politechniki Opolskiej dotycząca zdrowego społeczeństwa. Uczelnia realizuje też projekty naukowe, których celem jest zastosowanie innowacyjnych technologii w zabiegowym leczeniu chorób serca. Chodzi m.in. o zabiegi w rozszerzonej rzeczywistości z użyciem holografii.

Holografia pozwala oglądać przestrzenne obrazy serca w wirtualnej rzeczywistości w trakcie zabiegów operacyjnych. Lekarz operujący, uzbrojony w specjalne okulary, widzi przed sobą „magiczny” obraz poruszającego się serca, które gestami może obracać i na tej podstawie wykonuje precyzyjne interwencje na strukturach serca. Koncepcja jest tym bardziej spektakularna, że inne osoby na sali operacyjnej nie widzą w przestrzeni żadnych obrazów. Z użyciem tej technologii wykonujemy zabiegi na zastawkach i innych strukturach serca. Obecnie uruchomiamy duży projekt mający na celu adaptację holografii do szerokiej gamy zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych – wylicza prof. Jerzy Sacha z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Innym nowatorskim rozwiązaniem są zabiegi kardiologiczne z użyciem mechanicznych urządzeń do wspomagania krążenia. Tego typu urządzenia zastępują pracę serca w trakcie skomplikowanych i ryzykownych zabiegów.

W naszej praktyce wykorzystujemy je, aby czasowo „zmienić anatomię serca” i wykonać zabiegi, które wcześniej były niewykonalne. Taki unikalny (pierwszy na świecie) zabieg na zastawce mitralnej, właśnie opublikowaliśmy w JACC Cardiovascular Interventions. Opracowaliśmy również własną metodę, jak wykonywać zabiegi na sercu przez tętnice podobojczykowe oraz jak naprawiać tętnice wieńcowe bez użycia kontrastu radiologicznego – w tych dwóch aspektach jesteśmy liderem nie tylko w Polsce – dodaje prof. Jerzy Sacha.

źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)