Aktualności
Badania
17 Października
Źródło: www.put.poznan.pl
Opublikowano: 2019-10-17

Unikatowy materiał grafitowy

Naukowcy z Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej we współpracy z międzynarodowym zespołem badawczym TU Bergakademie Freiberg opracowali materiał grafitowy o unikatowych właściwościach strukturalnych. Jako surowiec wykorzystali proteinowe szkielety gąbek morskich.

Przez dwa lata 28-osobowy zespół badał prefabrykowane trójwymiarowe biopolimerowe szkielety gąbek (organizmów, które pojawiły się na Ziemi 600-milionów lat temu), aby opracować systemy modeli biomimetycznych, które posłużą jako alternatywa dla analogicznych struktur z tworzyw sztucznych w zaawansowanej chemii materiałowej. Odkrycie poznańskich naukowców otwiera nowe możliwości dla współczesnej nauki o materiałach, szczególnie w nowej dziedzinie jaką jest ekstremalna biomimetyka.

Ekstremalna biomimetyka jest dziedziną naukową zapoczątkowaną w 2010 roku przez prof. Hermanna Ehrlicha z TU Bergakademie Freiberg, a obecnie intensywnie rozwijaną we współpracy z zespołem prof. Teofila Jesionowskiego w Politechnice Poznańskiej. Dotyczy to badania zjawisk naturalnych oraz biomateriałów, które występują „poza strefą komfortu człowieka” i przeniesieniu tej wiedzy do praktyki laboratoryjnej celem syntezy bioinspirowanych materiałów nowej generacji, o właściwościach, które predysponują do wykorzystania ich w warunkach ekstremalnego obciążenia na skalę przemysłową. Ekstremalna biomimetyka cieszy się dużym zainteresowaniem na całym świecie dzięki opracowaniu nowych trójwymiarowych kompozytów o hierarchicznej strukturze. W tym celu, naukowcy proponują wykorzystanie odnawialnych, naturalnie występujących i nietoksycznych białkowych szkieletów o wymiarach od centymetra do metra.

Teraz, gdy przeanalizowaliśmy nanostrukturę włókien grafitu uzyskanego ze zwęglenia sponginy, możemy zasugerować przygotowanie dla zaawansowanych zastosowań praktycznych bioinspirowanych katalizatorów wielkości centymetra, wytwarzanych przez powlekanie powierzchni wybranymi metalami funkcjonalnymi mówi prof. Teofil Jesionowski.

– Znaleźliśmy nowy sposób na wykorzystanie gąbek, znanych już od czasów starożytnych, które dotychczas stosowano w celach higienicznych i kosmetycznych. Od teraz także w nowoczesnych technologiach – dodaje prof. Hermann Ehrlich.

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science Advances.

źródło: PP

Dyskusja (0 komentarzy)