Aktualności
Badania
16 Stycznia
Źródło: olsztyn.onet.pl
Opublikowano: 2018-01-16

Unikatowy nóż wczesnośredniowiecznego skryby odkryto w Pasymiu

Na terenie grodziska Pasymiu (woj. warmińsko-mazurskie) archeolodzy odkryli unikatowy nóż używany przez skrybę. Pochodzi z VIII-IX w. To jedyny taki przedmiot znany z terenu Polski. Najbardziej podobny pochodzi z Wielkiej Brytanii, Fryzji lub Norwegii uważają archeolodzy z UW.

– To jedyne grodzisko pruskie o tak wczesnej metryce, bo pochodzące z VII-IX w. – powiedział dr Sławomir Wadyl z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, który kierował wykopaliskami w jego obrębie wspólnie z Kacprem Martyką z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Nóż znajdował się w palenisku wewnątrz budynku mieszkalnego. Jak opisuje dr Wadyl, narzędzie ma niespełna 10 cm długości. Tym, co wyróżnia go od innych zabytków tego typu, jest obecność dwóch ostrzy: dłuższego (42 mm) i krótszego (27 mm), które mogły być używane wymiennie. Oba ostrza zostały uformowane przez ścięcie tylca. Wiek znaleziska archeolodzy oszacowali na VIII-IX w. dzięki innym zabytkom, które znajdowały się w jego sąsiedztwie.

Naukowcy sądzą, że noże tego typu wykorzystywali do swojej pracy skrybowie. Dwa różne, precyzyjne ostrza mogły być wykorzystywane przy tworzeniu manuskryptów – tego typu narzędzia są jednym z częstszych przyborów na przedstawieniach skrybów, spotykanych na miniaturach z epoki.

Źródło: Onet Olsztyn

Dyskusja (0 komentarzy)