Aktualności
Badania
16 Lipca
Źródło: PGNiG
Opublikowano: 2021-07-16

UPP i PGNiG pracują nad technologią produkcji gazu z bioodpadów

Nad energetycznym zagospodarowaniem biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych pracują naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Projekt realizowany jest we współpracy z PGNiG.

Rozwiązanie opracowane przez specjalistów z PGNiG i naukowców z UPP oparte jest na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego. Ma umożliwić konkurencyjną i skuteczną utylizację biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych w oparciu o technologię fermentacji beztlenowej i produkcję gazu fermentacyjnego, którego wskaźniki jakości będą pozwalały na dostosowanie go do standardów technicznych biometanu, a następnie sprężania go do standardów odnawialnej alternatywy dla CNG, czyli bioCNG. Zaprojektowana technologia zostanie sprawdzona w warunkach rzeczywistych, a następnie poddana pełnej komercjalizacji.

Prace badawcze nad produkcją biometanu z bioodpadów, z którego następnie powstanie bioCNG, pozwolą nam na zdobycie know-how z zakresu wykorzystania zbieranej selektywnie biodegradowalnej frakcji odpadów komunalnych, a także na opracowanie formuły wielkoskalowych inwestycji związanych z produkcją bioCNG. To istotne pod względem rosnącego zapotrzebowania na sprężony gaz w transporcie, który w coraz większym zakresie będzie napędzany zielonymi paliwami – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Powstał już prototyp innowacyjnej instalacji, która docelowo ma produkować bioCNG. Wyniki prowadzonych od kilku miesięcy prac doświadczalnych pozwolą na wdrożenie komercyjnej instalacji w 2023 roku i uruchomienie produkcji bioCNG.

Realizowane przez nas, na zlecenie PGNiG, prace badawcze nad energetycznym przetworzeniem selektywnie zbieranej frakcji biodegradowalnej odpadów komunalnych wpisują się w najnowsze trendy – zarówno Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, jak i najnowsze polityki UE związane z Europejskim Zielonym Ładem, dekarbonizacją czy też Strategią Metanową. A nasza uczelnia, jako naukowy lider w branży biogazu i biometanu, stała się naturalnym partnerem PGNiG przy tym projekcie – komentuje kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Robert Fabiański.

Badania prowadzone są w Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w której znajduje się największe w kraju laboratorium biogazowe.

Nasz projekt badawczo-rozwojowy wpisuje się w transformację energetyczną, przez którą przechodzimy. W tym procesie paliwem przejściowym będzie gaz ziemny, ale równolegle rozwijamy możliwości produkcji „zielonych” gazów ze źródeł odnawialnych – dodaje wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

źródło: PGNiG

 

Dyskusja (0 komentarzy)