Aktualności
Badania
14 Lipca
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2020-07-14

UWM utworzy ośrodek radiochirurgii mózgu, głowy i szyi

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zakupi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To wstęp  do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie ośrodka radiochirurgii mózgu, głowy i szyi.

UWM otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodatkowe dofinansowanie w obligacjach skarbowych. Uczelnia chce przeznaczyć te środki na zakup unikatowego mikroakceleratora liniowego, umożliwiającego prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie szczególnie przydatne jest do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi, a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona. To pierwszy krok do utworzenia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym ośrodka radiochirurgii mózgu głowy i szyi.

– Znaczenie badawcze tego urządzenia jest ogromne. Pozwala ono na prowadzenie badań naukowych na najwyższym światowy poziomie. Olsztyn może stać się wiodącym ośrodkiem w Polsce, pacjenci nie będą już musieli wyjeżdżać do innych krajów, żeby szukać najnowszych technik leczenia nowotworów. Nasze urządzenie będzie jednym z pierwszych w Polsce i Europie – podkreślał prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w MNiSW, który przekazał rektorowi, prof. Ryszardowi Góreckiemu, symboliczny czek na kwotę 18 mln zł.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

– Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych – wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. – Urządzenie nie wymaga specjalnego budynku, bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Personel medyczny jest bezpieczny – dodaje.

Proces budowania i montowania mikroakceleratora na terenie USK potrwa około jednego roku. Urządzenie będzie współpracować z już istniejącymi klinikami. W pierwszym etapie ZAP posłuży do badań naukowych z wykorzystaniem modeli zwierzęcych. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego skorzystać w 2022 roku.

źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)