Aktualności
Badania
18 Lipca
Opublikowano: 2023-07-18

W ALK zbadają przepływ talentów i umiejętności między krajami trzecimi a UE

Globalny przepływ talentów i umiejętności pomiędzy krajami trzecimi a Unią Europejską zbadają naukowcy Akademii Leona Koźmińskiego. Uczelnia została liderem międzynarodowego konsorcjum, które otrzymało na realizację projektu 3 mln euro z programu Horyzont Europa.

Szybko starzejące się i kurczące społeczeństwa Unii Europejskiej, spowolnienie wzrostu gospodarczego, kryzys inflacyjny, zmieniający się poziom wykształcenia, błędy we wdrażaniu programów uczenia się przez całe życie oraz nagły napływ migrantów o różnych umiejętnościach, ożywiły kluczowe pytania dotyczące trwałości i odporności gospodarki UE w kontekście jej kapitału ludzkiego. Kwestia niedoborów umiejętności pojawia się zresztą w dyskursie publicznym za każdym razem, gdy „brakuje rąk do pracy” w konkretnym sektorze.

Z jednej strony potrzebna jest wiedza specjalistyczna dotycząca niedoborów umiejętności, z drugiej natomiast upewnienie się, że istniejące luki kompetencji nie hamują wzrostu, ludzie są wyposażeni w umiejętności umożliwiające im dostosowanie się do zachodzących zmian i wykorzystania nowoczesnych technologii, a przepływ umiejętności między rynkami przebiega sprawnie i sprawiedliwie. Tym bardziej cieszy, że jako polska uczelnia możemy być liderem projektu, który pozwoli na pozyskanie niezbędnej wiedzy naukowej oraz wypracowanie praktycznych rekomendacji dla Unii Europejskiej – komentuje prof. Izabela Grabowska z Akademii Leona Koźmińskiego, liderka projektu Link4Skills.

Wraz z zespołem z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością (CRASH) zbada globalny przepływ talentów i umiejętności pomiędzy krajami trzecimi a Unią Europejską. Trzyletni grant o wartości 3 mln euro jest jednym z największych w obszarze nauk społecznych realizowanym przez polską uczelnię. W skład konsorcjum, któremu lideruje ALK, wchodzi trzynaście szkół wyższych oraz instytucji z całego świata, m.in. Międzynarodowy Instytut Analizy Systemowej (Austria), Ryerson University (Kanada), Universität Osnabrück (Niemcy), Erasmus Universiteit Rotterdam (Holandia), Międzynarodowe Stowarzyszenie Migracyjne (Maroko), Międzynarodowe Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej (Austria), Uniwersytet w Ghanie, Centrum Migracyjne Scalabrini na Filipinach, Uniwersytet Katolicki w Ukrainie, Międzynarodowy Instytut ds. Migracji i Rozwoju (Indie) oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie. Konsorcjum będą również wspierać dwie firmy biznesowe: ITTI i SPIA.

W ramach projektu Link4Skills naukowcy zidentyfikują istniejące i przyszłe „wymagane umiejętności”. Będą poszukiwać drogi, którą Unia Europejska powinna podążać, reagując na obecne i nadchodzące niedobory umiejętności. Sprawdzą również jak pozyskiwać kluczowe kompetencje, korzystając z istniejących zasobów ludzkich, nowoczesnych technologii oraz innych rynków. Badacze pracować będą m.in. nad budowaniem korytarzy umiejętności migracyjnych oraz tworzeniem nawigatora pożądanych umiejętności. Powstanie portal Link4Skills wspierany przez sztuczną inteligencję (AI-Assisted Skill Navigator), którego zadaniem będzie wsparcie polityków, decydentów i pracodawców w procesach podejmowania działań, rekrutacji, programów i partnerstwa prowadzących do sprawiedliwego przepływu talentów i umiejętności pomiędzy krajami trzecimi i UE.

Horyzont Europa to unijny program finansowania badań naukowych i innowacji. Jego budżet na lata 2021–2027 wynosi ponad 95,5 mld euro. Do początku maja na realizację projektów z HE polscy beneficjenci otrzymali już 302,5 mln euro. W 73 przedsięwzięciach pełnią rolę koordynatorów. Jak na razie polskim liderem jest Uniwersytet Warszawski, którego naukowcy biorą udział w rekordowej liczbie 49 projektów, z których 11 koordynują. Na stołeczną uczelnię trafiło z tego tytułu już ponad 22,2 mln euro. Na drugim miejscu plasuje się Uniwersytet Jagielloński, który na 35 przedsięwzięć (10 koordynacji) dostał ponad 20,6 mln euro. Podium zamyka Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z ponad 14,5 mln euro (24 przedsięwzięcia, 1 koordynacja).

MK, źródło: ALK

Dyskusja (0 komentarzy)