Aktualności
Badania
27 Maja
Fot. Katarzyna Dziedzik
Opublikowano: 2021-05-27

W Białymstoku prowadzą badania nad lekami na raka jelita grubego

Poszukiwaniem nowych leków przeciwnowotworowych na raka jelita grubego zajmą się naukowcy z Białegostoku. Na realizację badań otrzymali z Narodowego Centrum Nauki ponad 1,8 mln zł. 

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, będący drugą przyczyną zgonów z powodu raka w Europie (dane WHO) i trzecim najczęściej rozpoznawanym rakiem w Stanach Zjednoczonych (dane American Cancer Society). Na rozwój choroby wpływa wiele nieprawidłowości metabolicznych.

Jedną z nich jest szlak metaboliczny tryptofanu. Tryptofan jest aminokwasem egzogennym o różnorodnych funkcjach fizjologicznych, odgrywającym fundamentalną rolę w regulacji układu odpornościowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu nerwowego przewodu pokarmowego, o znaczącym wpływie na mikroflorę jelitową. Ze względu na jego znaczenie fizjologiczne nie dziwi fakt, że brak równowagi pomiędzy poziomem tryptofanu i jego metabolitów jest związany z wieloma różnymi chorobami człowieka, m.in. rakiem. Zaburzenia metaboliczne tryptofanu wpływają m.in. na zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. To prowadzi do stanu zapalnego, który z kolei przyczynia się do progresji raka jelita grubego i odwrotnie: rozwój tego nowotworu powoduje stan zapalny, który zmienia homeostazę bakterii jelitowych wpływając na metabolizm tryptofanu – tłumaczy dr Sofia Gama z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

Chemiczka kieruje projektem, który w ostatnim konkursie OPUS Narodowego Centrum Nauki, otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 838 780 zł. W swoich badaniach chce szczegółowo przebadać metabolity tryptofanu, a także kompleksy, jakie tworzą one z obecnymi w naszym organizmie metalami. Wykorzysta do tego celu zróżnicowane techniki i metodologie (m.in. badania termodynamiczne oraz badania biologiczne). Sprawdzi, czy kompleksy metabolitów tryptofanu z metalami mogą zmienić drogi metaboliczne tego aminokwasu, czy są w stanie zmienić florę fizjologiczną człowieka, czy są cytotoksyczne dla występujących w jelicie bakterii oraz czy mogą przyczynić się do śmierci komórek rakowych. Dr Gama liczy, że taka wiedza przyczyni się do opracowania nowych leków na raka jelita grubego. Badania będzie prowadzić wraz z naukowcami z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz z Politechniki Białostockiej.

Dr Sofia Gama dołączyła do zespołu chemików analityków na Wydziale Chemii UwB rok temu. Jest zatrudniona na największej podlaskiej uczelni na trzyletnim kontrakcie. Pochodzi z Portugalii, badania naukowe realizowała wcześniej także we Włoszech, Francji i Niemczech. Jej specjalność naukowa to m.in. chemia koordynacyjna roztworów i termodynamika chemiczna, równowaga chemiczna i specjacja związków naturalnych (w szczególności metaloforów). Jest członkinią International Group for the Thermodynamics of Complexes (ISMEC).

źródło: UwB

 

Dyskusja (0 komentarzy)