Aktualności
Badania
24 Listopada
Źródło: www.ujd.edu.pl
Opublikowano: 2022-11-24

W Częstochowie będą badać środowisko i nowe materiały

Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów otwarto na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Będą w nim prowadzone badania z zakresu monitoringu środowiska naturalnego, a także na potrzeby branży farmaceutycznej, spożywczej, budownictwa i rolnictwa.

Pomysł utworzenia pracowni pojawił się blisko dekadę temu. Jej powstanie realizowano przez ostatnie dwa lata. Inwestycja pochłonęła ponad 8,3 mln zł. Laboratorium funkcjonuje na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Choć oficjalne otwarcie odbyło się 22 listopada, to już przynosi uczelni wymierne korzyści.

Nasi pracownicy, wykorzystując zgromadzone urządzenia, zrealizowali wspólnie z piekarnią z Kwidzyna projekt o wartości 200 tysięcy złotych. Liczymy, że takich przedsięwzięć będzie więcej. W laboratorium będziemy kształcić studentów i doktorantów, badać różne materiały i przy okazji prowadzić działalność komercyjną. Było prezentowane na targach Expo 2022 w Dubaju, wzbudzając spore zainteresowanie – przyznaje dr hab. Wojciech Ciesielski, z-ca dyrektora Instytutu Chemii WNSPiT UJD.

Na wyposażeniu pracowni znajduje się najnowocześniejsza aparatura naukowo-badawcza, m.in. kalorymetr, chromatografy (cieczowy i gazowy) czy analizator rozpadu. Laboratorium ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw dzięki ułatwionemu dostępowi do informacji naukowej, stworzeniu sieci współpracy i wymiany doświadczeń, włączeniu przedsiębiorców w proces badawczy, wypracowaniu wspólnych strategii na rzecz nowych technologii czy produktów. Naukowcy będą prowadzić tu prace w zakresie produkcji i przetwarzania materiałów, technologii dla ochrony środowiska, materiałów polimerowych i kompozytów dla medycyny i energetyki, a także rolnictwa i branży spożywczej.

MK, źródło: UJD

 

Dyskusja (0 komentarzy)