Aktualności
Badania
26 Maja
Opublikowano: 2021-05-26

Laboratorium genetyki molekularnej w IChB PAN

W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu otwarto ogólnodostępne laboratorium genetyki molekularnej PANgen. Oferuje badania ukierunkowane na wirusa SARS-CoV-2, a wkrótce także diagnostykę boreliozy.

W marcu 2020 roku naukowcy Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN włączyli się w prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Chcąc wspomóc przeciążoną diagnostykę, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i zapleczu aparaturowemu błyskawicznie uruchomili Wirusową Grupę Wsparcia wykonującą testy na SARS-CoV-2 przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Od marca do maja 2020 roku instytut zrealizował blisko 6 tys. testów diagnostycznych.

WGW działała w oparciu o materiał dostarczany przez współpracujące podmioty (m.in. WSSE w Poznaniu). Odpowiadając jednak na potrzeby indywidualne, naukowcy postanowili przekuć swoją wiedzę i doświadczenie w praktykę, by udostępnić ją całemu społeczeństwu. Efektem tej decyzji jest utworzenie ogólnodostępnego laboratorium genetyki molekularnej – PANgen. Zainaugurowało działalność 25 maja.

Od samego początku działalności WGW otrzymywaliśmy bardzo liczne prośby o wykonanie testu. Właśnie z chęci pomocy i odpowiedzi na te prośby narodził się pomysł stworzenia naszego laboratorium. W końcu jesteśmy w stanie realizować naszą misję – mówi dr Elżbieta Lenartowicz, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Molekularnej WGW.

Trzon oferty laboratorium stanowią badania ukierunkowane na wirusa SARS-CoV-2. Co istotne, w diagnostyce wykorzystywane są autorskie testy genetyczne MediPAN opracowane w IChB PAN. W niedalekiej przyszłości oferta zostanie rozszerzona o diagnostykę boreliozy: rekomendowane przez WHO testy serologiczne i polecane do wykonywania zaraz po podejrzeniu wystąpienia boreliozy testy PCR oraz badanie kleszcza na obecność nosicielstwa bakterii z rodzaju Borrelia metodą real-time PCR przy współpracy z Pracownią Diagnostyki Molekularnej WGW. Diagnostyka boreliozy jest ważna, ponieważ stale zwiększa się liczba zakażonych kleszczy oraz świadomość lekarzy o tej jednostce chorobowej. Oferta laboratorium będzie sukcesywnie zwiększana w miarę wzrostu potrzeb społeczeństwa.

źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)