Aktualności
Badania
06 Lipca
Źródło: www.tu,kielce.pl
Opublikowano: 2020-07-06

W Kielcach otwarto Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji

Badania nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią będą prowadzić studenci i naukowcy Politechniki Świętokrzyskiej w otwartym w ubiegłym tygodniu Centrum Naukowo-Wdrożeniowym Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego.

30 czerwca władze uczelni w obecności parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców uroczyście otworzyli nowo wybudowaną halę laboratoryjną doposażoną w aparaturę naukowo-badawczą. To efekt projektu „CENWIS – Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego” realizowanego dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020. Jego celem jest rozwój potencjału Politechniki Świętokrzyskiej w zakresie działalności naukowo-badawczej w dziedzinach kluczowych dla przyszłości województwa, jak zrównoważony rozwój energetyczny, budownictwo zasobooszczędne, sektor metalowo-odlewniczy czy turystyka prozdrowotna. W ramach przedsięwzięcia na terenie kampusu PŚk powstaje 12 nowoczesnych laboratoriów badawczych.

– Niech Region Świętokrzyski będzie znany nie tylko z walorów krajobrazowych, zdrowej żywności, świetnych uzdrowisk, ale także z najnowszych technologii, zaawansowanej automatyki,  przyjaznej dla pacjenta medycyny, wykorzystania zielonej energii, energooszczędnych materiałów i wydajnego przemysłu. W ciągu bardzo krótkiego czasu stworzona została koncepcja, zbudowano jej podwaliny i zaawansowano działania mogące trwale zmienić Politechnikę i Region. Niech pociąg z napisem rozwój i innowacja toczy się coraz szybciej – mówił prof. Wiesław Trąmpczyński, ustępujący rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Powstanie obiektu Centrum Naukowo-Wdrożeniowego CENWIS otwiera możliwości wykonywania badań technicznych i technologicznych, przygotowania prototypów, ich testowania oraz wdrażania nowych rozwiązań we współpracy uczelni z przemysłem. Prowadzone będą między innymi badania nad sztuczną inteligencją, innowacyjnym modelowaniem 3D, automatyzacją procesów w przemyśle czy nanotechnologią w zakresie np. produkcji implantów medycznych, a także poszukiwanie ekologicznych i efektywnych sposobów pozyskiwania energii oraz badania w zakresie testowania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w technologiach niskoemisyjnych.

– Laboratorium związane z energooszczędnymi materiałami zajmuje się na przykład spienianiem asfaltu. To bardzo nowoczesna technologia, dzięki czemu nawierzchnia dróg będzie bardziej odporna i energooszczędna. To laboratorium już działa – informuje prof. Barbara Goszczyńska, kierownik CENWiS.

To laboratorium, podobnie jak kilka innych, już działa. Pozostałe czekają na uruchomienie. Wszystkie zostaną wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę. Już zakupiono m.in. wtryskarkę z dwoma układami plastyfikującymi, pozwalającą na przetwórstwo silikonu i termoplastów. Wytwarzane w ten sposób elementy będą służyć medykom.  Politechnika Świętokrzyska jako jedyna w Polsce posiada na wyposażeniu tego typu urządzenie. Wśród zakupionego sprzętu znajduje się też miernik mikroklimatu oraz jeden z czterech w kraju manekinów termicznych. Laboratoria CENWIS będą kompatybilne z pracowniami Głównego Urzędu Miar, którego kampus w ciągu trzech lat powstanie w Kielcach.

Realizacja projektu będzie kosztowała ponad 75 mln zł, z czego ok. 67 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.

MK, źródło: www.radio.kielce.pl. www.em.kielce.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)