Aktualności
Badania
24 Kwietnia
Źródło: UMed Łódź
Opublikowano: 2019-04-24

W Łodzi powstaje Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych

Uniwersytet Medyczny w Łodzi realizuje projekt MOLecoLAB, który zakłada budowę nowoczesnego budynku pasywnego zlokalizowanego w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego. Kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych.

Budżet projektu wynosi 60 mln zł, z czego 41,6 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a pozostałe 18,4 mln zł stanowi wkład własny uczelni. Umowę na dofinansowanie podpisali we wtorek, 23 kwietnia, kanclerz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr Jacek Grabowski oraz dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Krzysztof Szewczyk.

– MOLecoLAB to wyjątkowy projekt nie tylko ze względu na badania, które będą tam realizowane. Dodatkowo inwestycja jest spójna z polityką zrównoważonego rozwoju uczelni – EcoUMED. Inwestujemy w „zieloną” infrastrukturę i rozwiązania energooszczędne. Chcemy, aby CKD było „zielonym kampusem”, a co za tym idzie przyjaznym środowisku, studentom, pracownikom oraz mieszkańcom Łodzi – mówi dr Jacek Grabowski.

MOLecoLAB został zaprojektowany jako kompleks modułów laboratoryjnych podzielonych funkcjonalnie:

  • moduł laboratoryjny metabolomu chorób cywilizacyjnych;
  • moduł laboratoryjny oceny skuteczności bezpieczeństwa stosowania leków;
  • moduł laboratoryjny oceny biozgodności i bezpieczeństwa stosowania materiałów wykorzystywanych do tworzenia protez, stentów i implantów.

Laboratoria wykorzystane będą do prowadzenia prace badawczo-rozwojowych, projektowania innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych, a także realizowania współpracy z przemysłem na poziomie krajowym i międzynarodowym. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki, bioinformatyki oraz konsultanci medyczni, a jego celem jest konsolidacja potencjału naukowo-badawczego uczelni i stworzenie kolejnych przestrzeni do prowadzenia badań o charakterze interdyscyplinarnym.

Realizacja projektu rozpoczęła się w IV kwartale 2018 roku, a jego zakończenie zaplanowano na koniec 2021 roku.

Joanna Orłowska

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)