Aktualności
Badania
14 Lutego
Opublikowano: 2018-02-14

W Łodzi pracują nad innowacyjnym endoskopem

W Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej opracowywany jest endoskop o wydłużonym zasięgu umożliwiający lekarzom diagnozowanie całego układu pokarmowego.

Tworzony instrument medyczny może mieć ok. 6 m długości i 13 mm średnicy, a jego konstrukcja wykorzystywać będzie sztuczne mięśnie poprzeczne opatentowane przez badaczy z PŁ. Endoskop wyposażony zostanie w kamerę pozwalającą oglądać pole przed urządzeniem oraz kanał roboczy, dzięki któremu specjalista wprowadzi do obserwowanego miejsca narzędzia chirurgiczne. Specyficzna konstrukcja da szansę na dotarcie do każdego zmienionego chorobowo miejsca i to podczas jednej wizyty lekarskiej, podkreśla dr inż. Łukasz Frącczak, koordynujący cały projekt. Dzięki temu pacjent nie będzie narażony na długo prowadzoną diagnostykę, a przez to szybciej zostanie poddany niezbędnemu procesowi leczenia.

W tej chwili naukowcy z PŁ dopracowują określone elementy urządzenia. W przyszłym roku planowane jest z kolei zbudowanie gotowego prototypu.

Projekt otrzymał grant badawczy w ramach programu LIDER, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

az

(źródło: p.lodz.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)