Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali innowacyjny turboalternator lotniczy. Nowatorskie rozwiązanie zdobyło złoty medal na tegorocznych Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG.
Turboalternator jest wynikiem prac realizowanych pod kierunkiem dr. inż. Arkadiusza Bednarza w Katedrze Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Zintegrowany z elementami silnika pozwala na bardziej ekologiczne i ekonomiczne uruchamianie silnika, odzyskiwanie energii w trakcie pracy silnika lotniczego, zmniejszenie masy silnika oraz ewentualne jego hamowanie w sytuacjach awaryjnych/niebezpiecznych.
Na bandażu wewnętrznym kierownicy sprężarki (lub na kołnierzu wewnętrznym obudowy kierownicy wejściowej do sprężarki) zamocowane są cewki indukcyjne. Na obracającym się wale (bęben sprężarki lub wał zespołu wirnikowego) umieściliśmy magnesy. W początkowym etapie rozruchowym silnika układ ten pracuje jako rozrusznik. Podczas uruchamiania silnika do minimalnej prędkości obrotowej zespół elektryczny pomagałby w osiągnięciu optymalnych parametrów obrotowych wirnika wymaganych do rozruchu. Takie wykorzystanie energii elektrycznej do napędu zespołu wirnikowego pozwoli na zminimalizowanie liczby systemów pobocznych silnika – tłumaczy lider zespołu.
W trakcie pracy ustalonej zespół turboalternatora produkowałby prąd na potrzeby płatowcowe i silnikowe. Nadwyżki mogłyby być gromadzone w akumulatorach jako energia elektryczna, którą można by wykorzystać w późniejszym rozruchu do napędu dodatkowego silnika elektrycznego lub do wyeliminowania turbiny niskiego ciśnienia napędzającej wentylator kanału zewnętrznego. W projekcie zaproponowano wykorzystanie stopnia sprężarki i bębna sprężarki jako silnika indukcyjnego. To pierwszy krok do stworzenia silnika hybrydowego – turbinowo-elektrycznego.
Wynalazek został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2022, gdzie został odznaczony złotym medalem, a także jako jeden z niewielu otrzymał wyróżnienie World Inventions Intellectual Property Association z siedzibą w Tajwanie.
źródło: PRz