Aktualności
Badania
16 Kwietnia
Źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2021-04-16

W PW trwają prace nad nanokompozytem polimerowym dla przemysłu lotniczego

Technologię produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle lotniczym i kosmicznym, pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Branża lotnicza i kosmiczna mierzą się z wieloma problemami. Jednym z nich jest ogromna ilość urządzeń elektronicznych, która powoduje zakłócenia i interferencję sygnału elektromagnetycznego. Jej efektem jest także przegrzewanie się elementów elektronicznych, których chłodzenie w kosmosie jest utrudnione, a także zbyt duża waga statków powietrznych i kosmicznych oraz związane z tym większe zużycie paliwa, nieekonomiczny lot, wydzielanie większych ilości COdo atmosfery.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr Anny Łapińskiej z Wydziału Fizyki opracowują technologię produkcji wielofunkcyjnych nanokompozytów polimerowych z wykorzystaniem materiałów o strukturze dwuwymiarowej, takich jak np. grafen czy MXenes. Wytworzone nanokompozyty zostaną wykorzystane w postaci pasywnych elementów elektronicznych oraz powłok kabli elektrycznych i telekomunikacyjnych. Będą cechowały się dobrymi parametrami ekranującymi, dobrym przewodnictwem cieplnym oraz niską wagą.

W obszarze badań i wdrożeń w branżach kosmicznej i lotniczej europejskimi liderami są obecnie Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Dzięki wynikom naszych prac Polska będzie miała szansę zwiększyć swoją rolę na tym rynku – zapowiada badaczka z PW.

Oprócz niej projekt, który finansowany jest w ramach konkursu LIDER XI Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,  realizują: dr Anna Dużyńska, mgr inż. Klaudia Żerańska-Chudek, inż. Natalia Grochowska. Jego zakończenie planowane jest pod koniec 2023 r.

MK, źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)