Aktualności
Badania
20 Marca
Opublikowano: 2020-03-20

W UJD będą tworzyć materiały medyczne i technologie energetyczne

Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów powstanie na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Inwestycja pochłonie ponad 5,3 mln zł.

Zintegrowane Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów będzie zlokalizowane w budynku Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Projekt wpisuje się w wyodrębnione w Regionalnej Strategii Innowacji oraz Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010–2020 obszary technologiczne: produkcja i przetwarzanie materiałów, technologie dla ochrony środowiska, materiały polimerowe i kompozyty dla medycyny i energetyki.

W nowym laboratorium naukowcy skupią się na kompleksowych badaniach podstawowych i stosowanych w zakresie energetyki, ze szczególnym naciskiem na odnawialne źródła energii, innowacyjne technologie związane z usuwaniem zanieczyszczeń stałych i gazowych ze środowiska oraz prowadzenie zintegrowanego monitoringu środowiska. Prowadzone będą także badania nad nowymi materiałami organicznymi dla medycyny. Celem prac będzie opracowanie nowych technologii, nowych produktów i wdrożeń we współpracy z przedsiębiorcami, głównie z województwa śląskiego. Do dyspozycji naukowców zostanie oddana nowoczesna aparatura badawczo-pomiarowa umożliwiająca badania w zakresie nowych materiałów i badań środowiskowych.

Koszt powstania Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów oszacowano na ponad 5,3 mln zł. Gros tej sumy – 4,4 mln zł – uczelnia otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

źródło: UJD

 

Dyskusja (0 komentarzy)