Aktualności
Badania
09 Lipca
Prof. Ryszard Oliński. Źródło: glos.umk.pl
Opublikowano: 2018-07-09

Witamina C w terapii przeciwnowotworowej

Grupa naukowców pod kierunkiem prof. Ryszarda Olińskiego z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy prowadzi nowatorskie badania dotyczące doustnej suplementacji witaminą C będącej uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowej chorych na m.in. raka prostaty czy białaczkę.

Dotychczasowe badania dotyczące skuteczności suplementowania witaminą C chorych na nowotwory przyniosły kontrowersyjne wyniki, jedne donoszą o znaczącym efekcie terapeutycznym, inne przeciwnie. Naukowcy z CM UMK postawili hipotezę, że efektywność terapii może zależeć od skuteczności transportu witaminy do komórki. Ponadto, zdaniem prof. Olińskiego, kontrowersyjne wyniki dotychczasowych badań mogą wynikać z faktu, że opierały się na analizach ankietowych, a nie technikach pozwalających określić zawartość witaminy we krwi.

– Nasze badania pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między poziomem witaminy C we krwi i w komórkach prostaty oraz limfocytach B oraz czy obecność takiej zależności przekłada się na zmianę poziomu epigenetycznych modyfikacji DNA, co może być bezpośrednio związane z jej działaniem przeciwnowotworowym – mówi prof. Oliński.

Trzeba także wyjaśnić, dlaczego jedni pacjenci pozytywnie reagują na suplementację witaminą C, a inni nie. Badania naukowców z CM UMK powinny pozwolić na uzyskanie wszystkich informacji oceniających potencjalne przeciwnowotworowe właściwości witaminy C.

– Z literatury wynika, że u osób z niedoborem witaminy C, w celu osiągnięcia we krwi stężenia askorbinianu ok. 60-100 μM jego dobowa dawka powinna wynosić około 500 mg. W związku z tym w proponowanych przez nas badaniach pacjenci otrzymywać będą witaminę C doustnie w dawce 500 mg/dobę przez okres 1 roku – zapowiada prof. Oliński. – Nasze dotychczasowe badania pokazały, że chorzy na nowotwory mają znacząco niższy poziom witaminy C. Po raz pierwszy na świecie pokazaliśmy, że poziom tej witaminy może regulować epigenom. Niski poziom epigenetycznych modyfikacji w tkankach nowotworowych może być jedną z przyczyn choroby, co z kolei sugeruje, że doustna suplementacja witaminą C może pomóc osobom chorym na nowotwory. Interesujące wydają się więc szersze badania pozwalające ocenić kliniczne korzyści suplementacji witaminą C jako uzupełnienie terapii przeciwnowotworowej.

Naukowcy zakładają, że doustna suplementacja witaminą C pacjentów onkologicznych może również doprowadzić do przywrócenia wyjściowego poziomu epigenetycznych modyfikacji w DNA komórek nowotworowych, a to z kolei przyczyniać się do hamowania rozrostu nowotworu złośliwego.

Głównym celem projektu jest zbadanie, czy sugerowany przeciwnowotworowy efekt witaminy C w przypadku guzów litych, jak rak prostaty, oraz nowotworów hematologicznych związany jest z jej modulującym wpływem na poziom modyfikacji epigenetycznych w DNA leukocytów i tkanek patologicznie zmienionych oraz czy istnieją indywidualne różnice w tej odpowiedzi.

– Chcielibyśmy również dowiedzieć się, czy doustna suplementacja witaminą C koresponduje ze skutecznością stosowanej terapii przeciwnowotworowej oraz czy istnieje związek między poziomem witaminy C we krwi i tkankach a poziomem epigenetycznych modyfikacji w DNA przed i po suplementacji – mówi prof. Oliński.

Projekt realizowany w Katedrze Biochemii Klinicznej CM UMK jest finansowany przez NCN. Koszt grantu wynosi ok. 2,9 mln zł. Grant będzie trwał będzie trzy lata, z możliwością przedłużenia o rok. Będzie realizowany we współpracy z Katedrą Onkologii, Radioterapii i Ginekologii Onkologicznej CM, Oddziałem Urologii Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Klinikami Hematologii i Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)