Aktualności
Badania
26 Sierpnia
Źródło: www.zsl.ibles.pl/
Opublikowano: 2019-08-26

Wpływ globalnego ocieplenia na liczbę zgonów

Na przykładzie chińskich miast naukowcy wyliczyli, jak zmiany klimatu i wzrost temperatury wpływają na śmiertelność ludzi. Wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym magazynie „Nature Communications”. Współautorem artykułu jest prof. Zbigniew Kundzewicz (na fot.), klimatolog z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu.

Naukowcy przyjrzeli się chińskim miastom, w których żyje ponad 830 mln osób. Obliczyli, że z powodu upałów w latach 1986-2005 umierały tam rocznie 32 osoby na milion mieszkańców. Jeśli temperatura globalna wzrośnie o 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do temperatury z czasów przedprzemysłowych, współczynnik ten podskoczy do 48-67 osób na milion mieszkańców. Natomiast jeśli średnia temperatura wzrośnie aż o 2 stopnie Celsjusza, umierać będzie co roku 59-81 osób na milion mieszkańców.

Wysoka temperatura jest także głównym zjawiskiem naturalnym, które ma wpływ na śmiertelność Polaków. Potwierdzają to niedawne badania Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, z których wynika, że w latach, gdy fale upałów były szczególnie dotkliwe, w 10 największych miastach w Polsce zanotowano ponad tysiąc dodatkowych zgonów, w Europie w 2003 roku – 70 tysięcy.

Wpływ miały na to dwa czynniki, czyli wysoka temperatura powietrza oraz tzw. efekt miejskiej wyspy cieplnej – nagrzane słońcem chodniki, dachy i ulice oddają ciepło w nocy.

Normalnie w Polsce na okres letni przypada minimum zgonów, ponieważ najwięcej ludzi umiera zimą. Jeśli jednak pojawiają się rekordowo wysokie temperatury, to sytuacja drastycznie się zmienia.

JK

(Źródło: Nature Communications/PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)