Aktualności
Badania
30 Października
Źródło: www.wum.edu.pl
Opublikowano: 2020-10-30

WUM realizuje projekt dotyczący leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci

Nową metodę leczenia młodych pacjentów, u których rozpoznano chorobę Leśniowskiego-Crohna, sprawdzają naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Badanie przeprowadzane będzie w trzech akademickich szpitalach zajmujących się diagnostyką i leczeniem dzieci z tym schorzeniem: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Projekt otrzymał dofinansowanie od Agencji Badań Medycznych w wysokości 5 515 280 zł w ramach pierwszego konkursu na realizację niekomercyjnych badań klinicznych. Badacze z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierunkiem prof. Aleksandry Banaszkiewicz, opracowali preparat steroidowy do miejscowego leczenia zmian zapalnych zlokalizowanych w przełyku, żołądku lub dwunastnicy. Lek będzie podawany w postaci bardzo gęstego syropu, aby jego kontakt z błoną śluzową zajętego odcinka przewodu pokarmowego był jak najdłuższy.

Pacjenci będą przyjmować lek doustnie przez 8 tygodni. Po tym czasie badacze ocenią bezpieczeństwo i tolerancję leczenia oraz odsetek pacjentów, u których leczenie odniosło pożądany efekt.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieswoistym zapaleniem jelita, czyli ciężką, trwającą całe życie chorobą. Należy do chorób autoimmunizacyjnych, których etiologia nie została do końca wyjaśniona. Zmiany zapalne towarzyszące chorobie mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego od jamy ustnej po odbyt.

źródło: WUM

 

Dyskusja (0 komentarzy)