Aktualności
Badania
14 Grudnia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2020-12-14

Wykryją fake newsy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują nad systemem wykrywającym akcje dezinformacyjne oraz pełniącym rolę detektora fake newsów w materiałach źródłowych. Na realizację projektu IKONA otrzymali z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ponad 6,6 mln zł.  

Projekt „Identyfikacja, KOlekcjonowanie i oceNA nieprzyjaznych operacji dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni, prowadzonych w oparciu o narzędzia teleinformatyczne” (IKONA) związany jest z technologiami i procedurami w zakresie ochrony przed zagrożeniami informacyjnymi w przestrzeni wirtualnej.

IKONA jest systemem, który identyfikuje, w skali świata, tematyczne źródła informacji, następnie gromadzi dostępne tam teksty i dokonuje – docelowo w czasie rzeczywistym – ich analizy. Wynikiem jest identyfikacja informacji nieprzyjaznych i ich źródeł – mówi dr hab. Wiesław Cetera, prof. UW, współzałożyciel Centrum Rafinacji Informacji.

To spółka spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Powstała w 2018 roku jako pierwsza tego typu reprezentująca nauki humanistyczne na UW. Zajmuje się analizą big data – dużych zbiorów informacji dostępnych w cyberprzestrzeni. Jej założycielami są badacze z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW: prof. dr hab. inż. Włodzimierz Gogołek, dr hab. inż. Wiesław Cetera, mgr inż. Piotr Celiński i dr inż. Dariusz Jaruga.

Opracowany przez nich system będzie pełnił rolę detektora fake newsów w materiałach źródłowych w języku polskim, angielskim lub w innym języku umożliwiającym jego automatyczne tłumaczenie na język polski lub angielski. Źródłem danych będą szeroko pojęte zasoby online – media społecznościowe, serwisy internetowe i dostępne repozytoria. W swoich analizach naukowcy wykorzystają duże zasoby nieustrukturyzowanych danych (Big Data) oraz algorytmy sztucznej inteligencji, w tym uczenie maszynowe i narzędzia statystyczne.

Koncepcja projektu IKONA jest efektem realizowanych wcześniej przez naukowców z Katedry Technologii Informacyjnych Mediów WDIB UW projektów dotyczących analiz Big Data. Jego zakończenie zaplanowano za 2,5 roku.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: