Narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do identyfikowania osób z potencjalnymi problemami w zakresie odpowiedzialnej gry tworzą naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Rozwiązanie powstaje we współpracy z jednym z największych bukmacherów w Europie Środkowej i liderem rynku w Polsce.
Za stworzenie nowatorskiego narzędzia odpowiadają naukowcy z Katedry Uczenia Maszynowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pracujący pod kierunkiem dr. hab. Jana Kozaka, prof. UE. We współpracy z grupą STS – jednym z największych bukmacherów w Europie Środkowej i liderem rynku w Polsce – opracują narzędzie do algorytmicznego wyznaczania przy użyciu sztucznej inteligencji graczy z potencjalnymi problemami w zakresie odpowiedzialnej gry.
W naszej katedrze prowadzimy szereg badań, których rezultaty mają rzeczywisty wpływ na społeczeństwo. Dzięki temu zaistniała możliwość współpracy także z STS-em. Podpisane porozumienie ma charakter kompleksowy i długoterminowy. Uważam, że wspólnie jesteśmy w stanie stworzyć rozwiązania pozwalające na realizację postulatów odpowiedzialnej gry. Myślę, że już niedługo zobaczymy pierwsze efekty – zapowiada dr hab. Jan Kozak.
Efektem zawiązanej współpracy będzie prototyp narzędzia analizującego zachowania graczy. Dzięki specjalnie opracowanemu algorytmowi system zaalarmuje o zachowaniach budzących wątpliwości. Prace nad nowatorskim rozwiązaniem są kontynuacją działań podjętych przez STS już wcześniej. Niedawno firma ogłosiła wdrożenie narzędzia Mentor, którego zadaniem jest monitoring potencjalnie podejrzanych zachowań graczy związanych z nadmierną liczbą godzin spędzanych na grze oraz innych świadczących o możliwym uzależnieniu.
Gracze, którzy grają w rozsądny sposób, są bardziej lojalni, a ich aktywność jest znacznie dłuższa. Jesteśmy odpowiedzialnym operatorem i chcemy mieć pewność, że nasi użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoją grą. Dlatego też tak ważna jest dla nas nawiązana właśnie współpraca z UE w Katowicach. Wierzę, że dzięki niej wkrótce będziemy jeszcze szybciej i skuteczniej wykrywać te zachowania graczy, które wskazują na ich trudności z bezpiecznym i odpowiedzialnym obstawianiem wyników. Pozwoli to nam jeszcze skuteczniej realizować politykę odpowiedzialnej gry – przekonuje Mateusz Juroszek, prezes STS.
STS jest nie tylko największą legalną firmą bukmacherską w Polsce, ale także pionierem w zakresie działań obejmujących tzw. odpowiedzialną grę. Do dyspozycji klientów jest m.in. działający przez całą dobę zespół konsultantów oraz osobny sztab specjalistów RG, którzy zajmują się wychwytywaniem sygnałów świadczących o potencjalnie niezdrowym podejściu gracza do obstawiania. Firma powstała w 1997 roku. Posiada na terenie całego kraju ponad 440 punktów przyjmowania zakładów. Zatrudnia około 1500 osób.
MK, źródło: UE