Aktualności
Badania
21 Lutego
Źródło: www.ekologia.pl
Opublikowano: 2018-02-21

Wylądować na Marsie

„LOOP-Landing Once on Phobos” to projekt, którego celem jest pierwsze lądowanie na satelicie Marsa. Przedsięwzięcie realizują naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Sprawą kluczową dla eksperymentatorów będzie po pierwsze wyszukanie odpowiedniego materiału charakteryzującego się składem przybliżonym do składu podłoża ciała niebieskiego, po drugie opracowanie modelu matematycznego kontaktu stopy lądownika z powierzchnią jednego z dwóch księżyców Marsa, czyli Fobosa. Istotne będzie znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli lądownikowi już za pierwszym razem zetknąć się z podłożem bez możliwości odbicia się od nawierzchni.

Sprawę komplikuje ograniczona wiedza, jaką w tej chwili dysponuje świat nauki na temat warunków panujących na Fobosie, na temat szczegółów dotyczących struktury gruntu, z którego jest zbudowany, a także kwestia tysiąc razy mniejszego niż na Ziemi przyspieszenia grawitacyjnego i temperatury oscylującej tam w przedziale od -4 do -112 stopni Celsjusza.

W trakcie eksperymentów prowadzonych w warunkach laboratoryjnych eksploratorzy podejmą próbę odzwierciedlenia warunków panujących na Fobosie, zajmą się także symulacją zetknięcia lądownika z powierzchnią ciała niebieskiego, która to symulacja realizowana będzie na mobilnej platformie znajdującej się w jednej z hal na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Na prowadzenie całego projektu zespoły mają dwa lata.

az

(źródło; agh.edu.pl)

Dyskusja (0 komentarzy)