Aktualności
Badania
26 Kwietnia
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2023-04-26

Wynalazek z Politechniki Łódzkiej pomaga zachować bezpieczny dystans

Naukowcy i studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali system służący bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów. Otrzymali za niego srebrny medal na targach IPITEX 2023 w Bangkoku.

Moda na poruszanie się po mieście na dwóch kółkach skłania do myślenia o bezpieczeństwie zarówno samych użytkowników rowerów, jak i pieszych. Taki cel przyświecał właśnie twórcom systemu GapAware, który zaprojektowano na Politechnice Łódzkiej. GapAware to system wbudowany w czapkę lub kask rowerzysty, który umożliwia wykrywanie przeszkód znajdujących się blisko jadącego. Robi to automatycznie z jednoczesnym powiadomieniem. Daje jadącemu większą świadomość przestrzeni, co minimalizuje ryzyko kolizji.

System mierzy odległość w sześciu kierunkach za pomocą ultradźwiękowych czujników odległości. Jego innowacyjność polega na tym, że zastosowana w nim kamera termowizyjna umożliwia wykrycie i rozpoznanie przeszkody, ale nie tylko obiektu fizycznego, lecz także ludzi – pieszych lub innych użytkowników dwóch kółek – zbliżających się także z boku lub od tyłu rowerzysty – wyjaśniają autorzy wynalazku.

O wykrytym obiekcie i jego położeniu system informuje rowerzystę za pomocą sygnału świetlnego, wibracji oraz dźwięku. Jego zaletą jest brak użycia kamer CCD, co redukuje ewentualne obiekcje związane z ograniczaniem prywatności i zwiększa społeczną akceptację wdrożenia systemu.

Urządzenie nagrodzono srebrnym medalem na targach IPITEX 2023 w Bangkoku. Wynalazek jest szczególnie istotny dla osób poruszających się na ścieżkach rowerowych, w obecności innych rowerzystów oraz pieszych. Wbudowanie komponentów systemu w kask powszechnie używany przez rowerzystów nie niesie ze sobą dyskomfortu.

Urządzenie to może być jednak z powodzeniem wykorzystywane także w innych sytuacjach, gdzie istotne jest zachowanie bezpiecznej odległości od ludzi oraz ruchomych obiektów, np. w warunkach przemysłowych – przekonują innowatorzy z Politechniki Łódzkiej.

Oprócz naukowców w powstanie systemu zaangażowani byli studenci z koła naukowego Ubicomp, działającego przy Instytucie Informatyki Stosowanej.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)