Aktualności
Badania
02 Grudnia
Źródło: archiwum CTK AGH
Opublikowano: 2022-12-02

Wystartowała misja DEMETER ze studentkami AGH

Pierwsza w Polsce i druga w Europie w pełni żeńska załoga rozpoczęła analogową misję kosmiczną o nazwie DEMETER. W jej skład wchodzą studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Organizatorami projektu są Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz Analog Astronaut Training Center. Swoim patronatem przedsięwzięcie objęła Polska Agencja Kosmiczna. Członkinie załogi to studentki AGH studiujące na kierunkach: inżynieria biomedyczna oraz fizyka medyczna, zrzeszone w Kole Naukowym AstroBio AGH działającym przy Centrum Technologii Kosmicznych AGH: Magdalena Bator, Wiktoria Foryś, Martyna Garbińska, Wiktoria Tokarczyk, Marta Gajewska i Lidia Dyląg. Uczestniczki trwającej 7 dni misji przebywają już w habitacie i rozpoczynają eksperymenty.

Symulacja misji kosmicznej skupi się na eksperymentach związanych z produkcją żywności w układach odizolowanych, optymalizacją zużycia wody oraz analizą dynamiki grupy i aspektów psycho-fizjologicznych kobiet.

Ponieważ misje organizowane przez Analog Astronaut Training Centre są wystandaryzowane pod względem zbierania danych fizjologicznych i psychologicznych, jesteśmy ogromnie ciekawi wyników tej misji, zarówno od strony dynamiki grupy, jak i zmian zachodzących w organizmach kobiet pod wpływem izolacji i zmienionego środowiska życia. Mamy na względzie przyszłe projekty ESA z dziedziny habitatów i życia poza Ziemią – wyjaśnia dr Agata Kołodziejczyk z AATC i CTK AGH.

Z kolei prof. Tadeusz Uhl z CTK AGH dodaje, że badania związane z pozyskiwaniem żywności w układach odizolowanych, a także analiza zmian zachodzących w organizmach kobiet przebywających w izolacji, to elementy niezwykle istotne w długotrwałych lotach kosmicznych. Pozyskane wyniki trafią do zespołu naukowców współpracujących z AATC i CTK AGH. Dodatkowo zostaną przekazane do analiz studentom realizującym badania w ramach konsorcjum UNIVERSEH – Europejskiego Uniwersytetu dla Ziemi i Ludzkości.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)