Aktualności
Badania
26 Czerwca
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-06-26

Z wizytą u lekarza i jego inteligentnego asystenta

Specjalistyczny system, który może całkowicie odmienić wizytę u lekarza, współtworzą naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Parrot AI odciąży lekarzy od wykonywania żmudnych czynności administracyjnych związanych z wywiadem medycznym i uzupełnianiem dokumentacji, a dodatkowo zidentyfikuje objawy i jednostki chorobowe, aby zaproponować dodatkowe badania, wystawić skierowania i receptę.

Z raportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że nadmiar biurokracji i obowiązków administracyjnych kradnie lekarzom czas, którzy powinni poświęcać pacjentom. Sytuacja pogarsza się wraz z kolejnymi reformami i zmianami systemowymi. Efekt jest taki, że chorzy czują się niedoinformowani, co do swojej sytuacji zdrowotnej, a także metod leczenia.

Inteligentny asystent lekarza to odpowiedź na bolączki naszego systemu opieki zdrowotnej. Postawiliśmy sobie trzy główne cele: usprawnienie obsługi pacjenta, skrócenie czasu wizyty lekarskiej przy jednoczesnej poprawie standardu, podniesienie efektywności i jakości kontaktu z lekarzem. Zależało nam na tym, żeby lekarz nie tracił czasu na czynności administracyjne, a poświęcił go na rozmowę z pacjentem. Finalnie asystent pozwoli obniżyć koszty opieki zdrowotnej – przekonuje Waldemar Cichacz, prezes Zarządu Altar.

Kielecka spółka IT w konsorcjum z Politechniką Świętokrzyską pracuje nad specjalistycznym systemem przetwarzania mowy. Już na etapie rejestracji informacje od pacjentów będą zbierać voiceboty i chatboty, rejestrujące jednocześnie aż do 20 pacjentów. Za ich zgodą przeprowadzą również wywiad wstępny, który w postaci transkrypcji trafi automatycznie do karty pacjenta.

„Mózg” systemu wykorzystuje sztuczną inteligencję, mechanizmy przetwarzania mowy, uczenia maszynowego, metody NLP i analitykę Big Data. Nowa metodyka transkrypcji uwzględnia specyfikę wywiadu lekarskiego. Inteligentny asystent lekarza Parrot AI to mechanizm samouczący. Będzie analizował wypowiedzi lekarza, identyfikował objawy i jednostki chorobowe, aby wpisać je do dokumentacji oraz specjalnej bazy wiedzy, która będzie wspomagała procesy diagnostyczne i decyzyjne. Propozycje recept, badań, skierowań będą określane automatycznie na bazie wywiadów lekarskich, bazy wiedzy oraz wyników badań, historii choroby, danych biometrycznych z urządzeń diagnostycznych/rehabilitacyjnych.

Pierwsza faza projektu potrwa 9 miesięcy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, za trzy lata pomysł będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji. Prace realizowane są w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych INFOSTRATEG. Projekt został najwyżej oceniony w konkursie i otrzymał blisko 8 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

źródło: PŚ

Dyskusja (0 komentarzy)