Aktualności
Badania
16 Października
Źródło: www.wum.edu.pl
Opublikowano: 2019-10-16

Zupełnie inna medycyna

Czy w przyszłości zamiast do lekarza pierwszego kontaktu będziemy chodzić do genetyka? Wszystko wskazuje na to, że tak. Wszystko zapisane jest wszak w naszym genomie. Warszaw Genomisc spin-out Uniwersytetu Warszawskiego to odpowiednie miejsce by zacząć naszą „podróż” do medycyny przyszłości. Zespół lekarzy i naukowców zbada nasz genotyp, wskaże jakimi chorobami dziedzicznymi zostaliśmy obciążeni, a do jakich mamy skłonności. Ta wiedza może nie ustrzeże nas od choroby, choć niektórym przypadłościom może uda się zapobiec, ale często wczesna diagnoza może ułatwić leczenie czy wyleczenie.

Jak i czym, skoro wiemy, że antybiotykooporność to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed medycyną. Odpowiedź mogą dać badania zespołu dr n. med. Jarosława Bilińskiego w Human Biome Institute – przyszłego spin-outu WUM – który zamierza opracować technologię produkcji remedium na tę ogólnoświatową dolegliwość bazując na ludzkim kale. Tak, choć brzmi to niezwykle kontrowersyjnie, by nie powiedzieć niesmacznie, ale jednak. Bakterie uodpornione na antybiotyki w organizmie chorego można zastąpić transferem innych, pozyskanych z kału dawcy, którego bakterie nie mają takich właściwości. To uproszczone wyjaśnienie, ale nasz mikrobiom można zmieniać, a to w przypadku takiej terapii staje się kluczowe.

Kolejne wyzwanie, jakie stoi przed medycyną, to nowotwory. Najlepiej byłoby się przeciw nim zaszczepić. To już także nie futuryzm. Prowadzone od lat badania prof. Jacka Jemielity i jego zespołu wydłużyły czas życia mRNA, pozwalając tym samym na wykorzystanie mRNA w produkcji leków antynowotworowych. Jest to rozwiązanie alternatywne wobec wprowadzania zmian w DNA, które są kosztowne, trudne i ryzykowane. Tymczasem terapie genowa oparta na mRNA są bezpieczniejsze. Kontynuacją tych badań zajmuje się kolejny spin–off WUM.

Diagnostyka to dzisiaj podstawa do tego, by kierować chorego na leczenie specjalistyczne, ale trzeba mieć czas i umiejętności, by z badań wyciągnąć właściwe wnioski. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu, zmierzającym ku medycynie spersonalizowanej, jest sztuczna inteligencja, która może pomóc zarówno w diagnostyce nowotworów, jak i chorób rzadkich. Tym zajmuje się już Saventic Health, kolejny spin-off WUM. Jego zadaniem ma być opracowanie platformy, implementowanej później do systemów szpitali, która bazując na historycznych danych medycznych, przy pomocy sztucznej inteligencji w sposób zdecydowanie szybszy niż do tej pory, pozwoli wychwycić w badaniach dane, które ułatwią diagnozę.

Taką futurystyczną, lecz tylko pozornie, podróż odbyli uczestnicy spotkania zorganizowanego 26 września w nowo otwartym Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie Klubu Innowacji PLUS, zorganizowanego wspólnie przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski można potraktować jako kolejny krok w stronę federacji obu uczelni, których naukowcy już dziś ściśle ze sobą współpracują. Podczas tej krótkiej sesji naukowej poświęconej innowacjom technologicznym w medycynie opartych na genetyce i sztucznej inteligencji przenieśliśmy się do świata medycyny jutra. Wprawdzie nic nie starzeje się tak szybko jak wizje przyszłości, ale powinniśmy już teraz przygotować się mentalnie na rewolucję w medycynie. Tym bardziej, że ona już się dzieje.

JK

Dyskusja (0 komentarzy)