ciągi iglicowe pomieszane w sposób trudny do przewidzenia lub zwięzłego opisania, bo błądzący lub zacinający się. W przypadku błądzenia, jedne interwały były naturalne, a drugie nieregularnie wydłużone, w sytuacji zacinania natomiast ciągi regularnych interwałów były drobno szatkowane.
KU ATRAKTOROWI
Indywidualne formy były analizowane przy pomocy bezpośredniej rekonstrukcji atraktora Takensa. Rekonstrukcja opierała się na współrzędnych opóźnionych sukcesywnych interwałów, branych z ciągów czasowych. Liczne modele atraktora oceniano pod względem ich przydatności przy pomocy metody prób i błędów. Przy każdej formie reakcji postsynaptycznej zwracano uwagę na dymensyjność, nieliniowość i przewidywalność. Wybierano modele, które najbardziej pasowały do atraktora. Najlepsze rekonstrukcje były możliwe dla form błądzących oraz intermitencji, charakteryzujących się względnie niską dymensyjnością (około 4), wysokim stopniem nieliniowości i szybkim zanikiem predykatywności z upływem czasu. Owe cechy najdobitniej świadczą o chaotycznym charakterze reakcji postsynaptycznych, rządzonych przez atraktor dziwny. Sytuacja ulega komplikacji, gdy doświadczenie przeniesiemy na pokazany fragment sieci naturalnej.
Nazwę "atraktor dziwny" wprowadził właśnie Takens, badając wypływ cieczy z kuwety, jakkolwiek samo określenie "dziwności" pojawiło się już wiek wcześniej, w 1882 roku, wprowadzone przez najznakomitszego fizyka XIX wieku J.C. Maxwella. Już od tak dawna dziwność funkcjonuje jako synonim "tajemniczości", otaczającej ukrytą istotę wewnętrznej organizacji natury.
Najbardziej rewelacyjnie brzmią osiągnięcia "chaotyczny model świadomości" lub "emergentne cechy świadomości" dokonane przez S.L. Thalera z przedsiębiorstwa "Maszyny Wyobraźni". Chaotyczny model ogólnej teorii świadomości został zbudowany w ramach sztucznej inteligencji, co oznacza, że był dziełem inżynierów-techników. Neurofizjolodzy ciągle muszą zadowalać się - według wyrażenia W. Rosenblutha z MIT - "naturalną głupotą", co w moim odczuciu stanowi raczej pomyślną okoliczność. Nie pozwala bowiem zapomnieć o naturze.
Prof. dr hab. Jan Trąbka, neurolog, biocybernetyk, jest kierownikiem Zakładu Biocybernetyki Collegium Medicum UJ.
Słowniczek:
Atraktor - spontaniczna, ukryta stabilizacja
Drażnienie przedstykowe - (styk - synapsa, złącze) drażnienie przed stykiem lub na odcinku wychodzącym ze styku
Dymensyjność - parametr przekształcenia chaotycznego
Emergencja - pojawienie się nowej jakości w hierarchicznie zorganizowanych systemach biologicznych, nie dającej się przewidzieć na podstawie poprzedzających ją stadiów
Fraktal - struktura nieregularna, wykazująca jednak pewną szczególną powtarzalność. Fenomenologiczny wyraz atraktora
Holonia (termin Koestlera) - pierwotnie zintegrowana całość, przeciwieństwo fraktalowości
Intermitencje - przerywniki (wyraz transformacji chaotycznej)
Iteracja - typ powtarzania (repetycji), który za każdym razem daje inny wynik (Itara w sanskrycie znaczy "inaczej")
Obwiednia - abstrakcyjna linia ograniczająca grupy wyładowań iglicowych
Potencjał iglicowy - podstawowa neurobiologiczna czynność elektryczna włókna nerwowego, stosująca się do prawa "wszystko albo nic"
Transformacja chaotyczna - transformacja biologiczna ma zwykle nieliniowy, nieprzewidywalny, czyli chaotyczny charakter
Uwagi.