Strona główna

Archiwum z roku 2002

Spis treści numeru 9-10/2002

Pomnik Ignacego Mościckiego
Poprzedni Następny

Pomniki uczonych polskich (77)

4 czerwca 2001 odsłonięto w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej dwa popiersia uczonych związanych z tą placówką: Ignacego Mościckiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
– Odsłaniamy dzisiaj popiersia dwóch wybitnych mężów stanu, wielkich postaci historycznych – powiedział prof. Jerzy Woźnicki, ówczesny rektor PW - którzy w panteonie naszych najwybitniejszych rodaków zajmują trwałe miejsce, a ich niezaprzeczalny dorobek ciągle wpływa na teraźniejszość i może być drogowskazem dla dzisiejszych uczestników życia gospodarczego i politycznego.

Ignacy Mościcki (1867-1946), inżynier chemik, wynalazca, działacz niepodległościowy, prezydent RP (1926-39) był wybitnym uczonym i wybitnym mężem stanu. W 1897 został asystentem w katedrze fizyki uniwersytetu we Fryburgu. W 1900 opracował metodę wytwarzania kwasu azotowego z wykorzystaniem azotu atmosferycznego, która została wdrożona w Szwajcarii.

W 1912 objął katedrę w Szkole Politechnicznej we Lwowie. W czasie I wojny współpracował z POW. Po wyzwoleniu uruchomił kombinat azotowy w Chorzowie. W roku 1925 został rektorem Politechniki Lwowskiej, potem objął katedrę w Politechnice Warszawskiej. W roku 1926 został wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej. Popierał działalność gospodarczą Eugeniusza Kwiatkowskiego, dbał o rozwój przemysłu, powołał do istnienia kombinat chemiczny w Mościcach. W grudniu 1939, po internowaniu w Rumunii, zrzekł się urzędu i powrócił do Szwajcarii, gdzie pozostawał do śmierci. Politechnika Warszawska dwukrotnie przyznała mu tytuł doktora honoris causa: Wydziału Elektrycznego i Wydziału Chemicznego.
Autorem projektu pomnika jest prof. Jan Kucz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, twórca pomników Chopina w Dusznikach i prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie.

(fig)

 

Komentarze