Aktualności
Instytuty naukowe
04 Października
Opublikowano: 2018-10-04

70 lat IM PAN

Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk powstał 2 listopada 1948 roku jako Państwowy Instytut Matematyczny i został podzielony na jednostki poświęcone poszczególnym dziedzinom matematyki. Od samego początku w instytucie zaczęła działać redakcja naukowa, której zadaniem była koordynacja publikacji matematycznych w Polsce. Założono także Centralną Bibliotekę Matematyczną.

Większość wybitnych polskich matematyków pracowało w Instytucie. Wielu z nich zajmowało stanowiska kierowników ośrodków i zakładów, m.in.: Karol Borsuk, Stanisław Gołąb, Kazimierz Kuratowski, Franciszek Leja, Edward Marczewski, Stanisław Mazur, Andrzej Mostowski, Władysław Orlicz, Witold Pogorzelski, Wacław Sierpiński, Hugo Steinhaus i Tadeusz Ważewski.

W 1952 r. PIM został włączony do Polskiej Akademii Nauk i od tego czasu funkcjonuje pod obecną nazwą. Jest instytucją ogólnopolską. Wprawdzie główna siedziba mieści się w Warszawie, ale działają ośrodki także w innych miastach: w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu i Wrocławiu.

W 1972 r. założono Międzynarodowe Centrum Matematyczne im. Stefana Banacha. Centrum organizuje warsztaty i konferencje z udziałem zarówno młodych matematyków, jak i zagranicznych specjalistów. Działalność Centrum okazała się niezmiernie ważna dla międzynarodowej współpracy matematyków. Od niedawna część spotkań w Centrum Banacha odbywa się w nowo założonym Centrum Konferencyjnym w Będlewie koło Poznania.

17 października w siedzibie IM PAN odbędą się uroczystości 70-lecia Instytutu.

JK

(Źródło: IM PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)