Dobiega końca budowa nowej siedziby Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Zakończenie prac planowane jest na październik. Obiekt scali wszystkie jednostki instytutu, które są dziś rozproszone w czterech lokalizacjach w dwóch miastach. Inwestycja pochłonie blisko 100 mln zł.
Obecnie oddziały i zakłady Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN znajdują się w czterech lokalizacjach, w dwóch miastach: w Olsztynie przy ul. Tuwima (Oddział Nauk o Żywności) i ul. Bydgoskiej (Oddział Biologii Rozrodu) oraz w Białymstoku w Parku Naukowo-Technologicznym (zakład zajmujący się profilaktyką chorób metabolicznych) i przy Uniwersytecie Medycznym (zakład specjalizujący się w patologii rozrodu człowieka).
Plany budowy nowej siedziby instytutu sięgają 2011 roku. Dwa lata później podpisano z miastem – jako prowadzącym Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny – list intencyjny o chęci lokalizacji w nim placówki naukowej. W 2015 r. IRZiBŻ PAN kupił w bezpośrednim sąsiedztwie Parku 2,2 hektarową działkę, na której powstaje nowa siedziba. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2021 r.
Wreszcie będziemy wszyscy razem w jednym miejscu. Ułatwi to współpracę między naukowcami, zwiększy potencjał naszej placówki i stworzy optymalne warunki do prowadzenia innowacyjnych badań. To także możliwość lepszej integracji wszystkich pracowników – podkreśla prof. Mariusz Piskuła, dyrektor IRZiBŻ PAN w Olsztynie.
Dodaje, że jedna siedziba oznacza także prostsze zarządzanie i koniec problemów logistycznych (np. konieczności ciągłego przewożenia dokumentów i odczynników czy „wędrówek” pracowników między lokalizacjami). Zmniejszą się także koszty utrzymania. Lokalizacja w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego nie jest przypadkowa.
Obecny trend w nauce światowej wskazuje na wzrost znaczenia użyteczności nauki i przekładania wyników projektów badawczych bezpośrednio na rzecz człowieka i poprawę jakości jego życia. Nowa lokalizacja jest więc dla nas niebywałą szansą na transfer nauki do praktyki i na rozwój projektów badawczo-wdrożeniowych – wskazuje dyrektor.
Nowa siedziba ma sześć kondygnacji (w tym jedną techniczną), a jej powierzchnia całkowita to ponad 10 tys. metrów kwadratowych. W środku znajdą się m.in. laboratoria, pomieszczenia do specjalistycznych prac analitycznych, sale seminaryjne, sala Rady Naukowej i zaplecze administracyjno-techniczne. Większe wydarzenia będą organizowane w salach Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zaplanowano też pokój relaksu. Dzięki zastosowaniu systemu BMS (Building Management System) nowy budynek będzie w znacznym stopniu zautomatyzowany.
Na uwagę zasługuje również nowa sala konferencyjna, która będzie wyposażona w nowoczesny system audiowizualny, pozwalający na organizowanie spotkań hybrydowych i łączenia się online z gośćmi lub prelegentami – wskazuje Michał Żurek, zastępca dyrektora ds. ogólnych.
Inwestycja obejmuje także drogi dojazdowe, parkingi, zadaszoną wiatę dla rowerów i zagospodarowanie terenów zielonych. Przy budynku powstanie instalacja fotowoltaiczna.
Koszt nowej siedziby szacowany jest na ponad 95 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na październik tego roku. Później rozpocznie się przeprowadzka, która potrwa kilka miesięcy z uwagi na konieczność odpowiedniego transportu wysoko specjalistycznego sprzętu oraz zaadaptowania laboratoriów w nowej siedzibie. To także szeroko zakrojone działania związane z zaplanowaniem i samym przebiegiem transportu zwierząt ze zwierzętarni. Instytut planuje opuszczenie dotychczasowych lokalizacji do sierpnia 2024 r. Obecne budynki zostaną wystawione na sprzedaż.
MK, źródło: IRZiBŻ PAN